سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

استقبال از سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در صنعت نفت

وزیرنفت با اشاره به توانایی اجرای شرکت‌های بزرگ پیمانکار در صنایع بالادست نفت اشاره کرد: از حضور شرکت‌های خارجی در صنعت نفت استقبال می‌کنیم ولی این به آن معنا نیست که صنعتگران داخلی توانایی انجام پروژه‌ها را ندارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس رستم قاسمی صبح امروز (سه‌شنبه – ۲۹ فروردین) در مراسم افتتاحیه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، تصریح کرد: صنعت نفت کشور در توسعه و بازار این صنعت با وجود تحریم‌ها از رشد خوبی برخوردار است.
به گفته وی، با وجود اعمال تحریم‌ها همه پروژه‌‌های صنعت نفت در بخش بالا دستی، پایین دستی و میان‌دستی فعال است و درسالی که به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده است امیدواریم با حمایت و تلاش صنعتگران کشور وابستگی خود را به خارج در صنعت نفت کاهش دهیم.
وزیر نفت با تاکید بر این که با وجود تحریم‌ها همه پروژه‌های صنعت نفت فعال است، گفت: با استفاده از توانمندی‌های داخلی، رکوردهای جدیدی در توسعه پارس جنوبی ثبت شده است.
مهندس قاسمی به توانایی اجرای شرکت‌های بزرگ پیمانکار در صنایع بالادست نفت اشاره کرد و افزود: نمونه آن راه اندازی تعداد بسیاری از فازهای پارس جنوبی توسط آنهاست.
وی به اشاره به رکورد ۶۰ درصدی ساخت برخی از فازهای پارس جنوبی در ۲۱ ماه تصریح کرد: از حضور شرکت‌های خارجی در صنعت نفت استقبال می‌کنیم ولی این به آن معنا نیست که صنعتگران داخلی توانایی انجام پروژه‌ها را ندارند.
وزیر نفت با تاکید بر این که جایگزینی برای نفت ایران با توجه به کیفیت آن در بازار نفت وجود ندارد، تاکید کرد: امروز ایران برای فروش نفت خود در بازارهای جهانی هیچ گونه محدودیتی ندارد.
به گفته وی، حجم سرمایه گذاری مورد نیاز صنعت نفت تا پایان برنامه پنجم ۲۰۰ میلیارد دلار است که با وجود همه مشکلات و محدودیت های ایجاد شده سال گذشته ۳۰ میلیارد دلار به صورت مستقیم در صنعت نفت هزینه شد که امید است امسال این رقم به بیش از ۴۰ میلیارد دلار برسد. مهندس قاسمی با بیان اینکه، برنامه وزارت نفت تا پایان برنامه پنجم رسیدن به توانایی تولید یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب گاز، تولید بیش از پنج میلیون بشکه نفت‌خام، ۱۰۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی و توانایی فرآورش دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز است، تبیین کرد: با کمک صنعتگران، مشکلات و محدودیت‌های پروژه‌های صنعت نفت برطرف و روند توسعه آنها سرعت بیشتری پیدا کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۲:۵۳۳۹۸ بازدید