سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

ایران الگویی مناسب برای توسعه صنعت نفت و گاز اعضای اکو

دبیر کل سازمان همکاری اقتصادی (اکو) با تحسین پیشرفت متخصصان ایرانی در صنعت نفت و گاز، ایران را الگویی مناسب برای سایر کشورها برشمرد.

محمد یحیی معروفی در حاشیه آیین گشایش هفدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: توسعه منابع  نفت و گاز و پیشرفت در صنایع پتروشیمی برای سازمان اکو اهمیت فراوانی دارد و ایجاد فضای همکاری میان کشورهای عضو در بخش های مختلف حوزه نفت و گاز یکی از اهداف کلیدی این سازمان به شمار می رود.

وی با اشاره به این که سازمان اکو یک سازمان منطقه ای است، گفت: این سازمان خواهان کمک به توسعه صنایع بالادستی و پایین دستی در سطح کشورهای منطقه است.

سازمان اقتصادی منطقه ای اکو نخستین بار در سال ۱۳۴۱ به وسیله سه کشور ایران، پاکستان و ترکیه پایه ریزی شد، هم اکنون این سازمان ۱۰ عضو دارد و کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان از جمله اعضای آن به شمار می روند.

دبیر کل اکو تصریح کرد: ایران با توجه به دارا بودن ذخایر غنی نفت و گاز می تواند در معادلات انرژی منطقه کشورهای عضو اکو نقش به سزایی ایفا کند، همچنین کشورهای عضو این سازمان می توانند برای توسعه بخش های نفتی خود از دانش فنی متخصصان ایرانی در این حوزه بهره گیرند.

همچنین وی عنوان کرد: سازمان اکو در نظر دارد به منظور افزایش همکاری کشورهای عضو در حوزه های مختلف نفت و گاز تا پایان سال جاری میلادی یک کنفرانس با حضور وزیران انرژی کشورهای عضو این سازمان برگزار کند.

دبیر کل اکو در خصوص همکاری کشورهای منطقه در حوزه های نفت و گاز گفت: سازمان اکو همواره از توافقنامه ها و قراردادهای نفت و گاز میان کشورهای عضو استقبال می کند.

وی ضمن تشکر و قدردانی از تمام کسانی که در آماده سازی این رویداد بزرگ نفتی نقش داشته اند، گفت: برگزاری چنین نمایشگاه هایی در سطح منطقه می تواند نقش موثری در ارتقای توانمندی متخصصان نفتی کشورهای عضو اکو داشته باشد.

معروفی در پایان گفت: نمایشگاه سالانه بین المللی نفت و گاز تهران هر سال با شکوه تر از سال های گذشته بوده است و ما هر ساله شاهد افزایش حضور شرکت های نفتی از سراسر جهان در این رویداد بزرگ نفتی هستیم.

بزرگ‌ترین رویداد نمایشگاهی حوزه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی امروز (۲۹ فروردین ۱۳۹۱) با حضور دکتر محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری، مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای کمیسیون انرژی، جمعی از سفیران و نمایندگان کشورهای خارجی، معاونان وزیر نفت و مدیران ارشد شرکت های تابعه، کارشناسان و شرکت کنندگان در محل دائم نمایشگاه‌های بین المللی آغاز به کار کرد.

هفدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از امروز تا جمعه (اول اردیبهشت) از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۵:۵۵۴۰۴ بازدید