سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

ایران آماده امضای قرارداد با ۴۴ کشور حاضر در نمایشگاه نفت است

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به حضور ۴۴ کشور میهمان در هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، گفت: آمادگی داریم ۴۴ قرارداد با این کشورها در نمایشگاه امضا کنیم.
به گزارش شانا، محمدرضا رحیمی صبح امروز (سه شنبه ۲۹ فروردین) در آیین گشایش هفدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت گفت: با توجه به حضور ۴۴ کشور میهمان در این نمایشگاه، آمادگی داریم با همه شرکت های خارجی در نمایشگاه امسال قرارداد امضا کنیم، همچنین در جریان برگزاری نمایشگاه امسال با حضور در میان این شرکت ها به تبادل نظر و حل مشکلات آنها خواهیم پرداخت.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که هم اکنون به صورت میانگین ۶۰ درصد فناوری های مورد نیاز صنعت نفت ساخت داخل شده است، گفت: در سال های پیش، بیشتر نیازهای این صنعت از خارج وارد می شد، اما بر اساس برنامه تا پایان امسال خواهیم توانست ۸۵ درصد در تامین نیازهای صنعت نفت به خودکفایی برسیم که این مهم با به کارگیری توانمندی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی داخلی میسر خواهد شد.
رحیمی تصریح کرد: ارتقای توانمندی های داخل، سنگ بنای خوبی برای تولید ملی و انقلابی در عرصه ساخت داخل ایجاد کرده است ولی تکیه بر منابع داخلی به معنای استقبال نکردن از سرمایه های خارجی نیست و ما آمادگی داریم با همه شرکت های حاضر در این نمایشگاه، قراردادهای بزرگ امضا کنیم.
به گفته معاون اول رئیس جمهوری، در طول برنامه پنجم، سرمایه گذاری در صنعت نفت به حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان و ۱۸۵ میلیارد دلار می رسد.
رحیمی ایران را یکی از امن ترین کشورها برای سرمایه گذاری در حوزه نفت و گاز اعلام و تصریح کرد: ایران کشوری مستقل است که همواره از دانش و دستاوردهای داخلی و آرمان های انقلاب به معنای واقعی تبعیت می کند.
رحیمی با تاکید بر این که علاوه بر منابع داخلی و خارجی، از محل صندوق توسعه ملی در طرح های صنعت نفت سرمایه گذای خواهد شد، افزود: هم اکنون از محل صندوق توسعه ملی ۳۵ میلیارد دلار برای پیشبرد کارهای صنعتی اختصاص یافته است که بخش عمده ای از این میزان برای حمایت از بخش خصوصی خواهد بود.
معاون اول رئیس جمهوری یکی از دستاوردهای مهم کشور را مقابله با تحریم های بنزین در دو سال گذشته خواند و گفت: در سال ۸۹ برای مقابله با تحریم های بنزین با استفاده از توانمندی صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، مجموع بنزین موردنیاز کشور را تولید کردیم و از واردات بنزین بی نیاز شدیم.
وی از افزایش ظرفیت تولید بنزین به میزان ۶۶ میلیون لیتر در روز خبر داد و گفت: با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها همزمان با افزایش تعداد خودرو در کشور، مصرف بنزین به روزانه ۵۹ میلیون لیتر کاهش یافت و صنعتگران ما موفق شدند هم اکنون ظرفیت تولید بنزین را به روزانه ۶۶ میلیون لیتر برسانند.
معاون اول رئیس جمهوری از افزایش ۴۰ برابری تولید در مجتمع های پتروشیمی کشور خبر داد و گفت: تولید محصولات پتروشیمی در سال ۵۷ ۱٫۶ میلیون تن بود و این میزان در سال ۸۳ به ۱۵ میلیون تن افزایش یافت و در سال ۸۹ با رشدی چشمگیر به ۴۰٫۲ میلیون تن در سال رسید.
وی حضور ایران در بیش از ۶۰ درصد بازارهای صادراتی از جمله آمریکای جنوبی و آفریقا، همچنین افتتاح بورس نفت در تابستان سال گذشته و استفاده از ابزارهای نوین مالی در پروژه های صنعت نفت را از دیگر اقدام های مهم در صنعت نفت برشمرد.
رحیمی تصریح کرد: با وجود عمر کوتاه راه اندازی بورس نفت ۵۵ درصد از حجم ریالی معاملات بورس کالای ایران مربوط به نفت و محصولات پتروشیمی بوده است.
وی تاکید کرد: ایران در آینده نزدیک مرجع قیمت گذاری فرآورده های نفتی در منطقه خواهد شد و از همه سرمایه گذاران ایرانی داخل خارج از کشور دعوت می شود در پروژه های مختلف خرید و فروش فرآورده های نفتی فعالیت کنند.
رحیمی افزود: همگام با پیگیری اصل ۴۴ امسال زمینه مناسب تری برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهوری اظهار کرد: ده ها طرح نفتی، گازرسانی، پالایشگاهی و تولیدی در کشور طراحی شده است و کار آفرینان داخلی و خارجی می توانند در آنها مشارکت کنند.
محمدرضا رحیمی با تاکید بر این که با جرای اصل ۴۴ قانون اساسی، زمینه رونق و تحرک اقتصادی فراهم خواهد شد، افزود: انتظار می رود کارآفرینان و سازندگان با استفاده از ظرفیت های عظیم این صنعت با حضور فعال بخش بانکی، ما را در رسیدن به نهضت ایجاد فرصت های شغلی یاری کنند.
وی ادامه داد: بر اساس آمار رسمی، ایران دارای ۱۱ درصد ذخایر نفتی و ۱۷ درصد ذخایر گازی جهان است و امروز همه اذعان دارند که جمهوری اسلامی ایران، یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان و تامین کنندگان انرژی جهان است.
رحیمی با بیان این که صنعت نفت ایران با قدمت بیش از یکصد سال، توانمندی های فراوان دارد، تاکید کرد: نیروهای بومی، متخصص، جوان و کارآمد که برای مدیریت کلان پروژه ها تربیت شده اند، صنعت نفت ایران را در مسیر رشد خود یاری کنند.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: صنعت نفت، موتور محرک اقتصاد ایران است؛ از این رو در چند سال گذشته برخی از کشورهای استکباری غرب برای مقابله با رشد و توسعه اقتصاد کشور، دست به تحریم های خصمانه زده اند.
وی ادامه داد: به یاری خداوند و تلاش متخصصان با ایمان، این تحریم ها به فرصت تبدیل شد و نتیجه آن حضور ۴۴ کشور در نمایشگاه امسال با رشد ۱۰ درصدی در قیاس با سال گذشته است.
دکتر رحیمی افزود: امروز صنایع نفت، گاز پالایش و پتروشیمی ایران با مفاهیم استقلال، عزت و همت، همراه با توانستن عجین شده است.
وی اظهار کرد: اتکا به دانشمندان ایرانی نشان داد که صنعت نفت، شعار “ما می توانیم” و تامین نیازهای این صنعت در داخل کشور را عملی کرده است.
رحیمی گفت: بر اساس ارزیابی ها، ساخت تجهیزات داخل از لحاظ کیفیت و قیمت، مناسب تر از کالاهای مشابه وارداتی است و بخش های دولتی و خصوصی توانسته اند در این میدان موفق عمل کنند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۲:۵۲۳۴۲ بازدید