سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

سهم پالایشگاه بندرعباس در تامین بنزین کشور به مرز ۲۰ درصد رسید

 مدیرعامل پالایشگاه نفت بندرعباس گفت: پالایشگاه نفت بندرعباس در سال ۹۰ موفق شد ۱۹٫۹ درصد بنزین کشور را تولید کند که این میزان ۱٫۳ درصد بیشتر از برنامه مصوب این شرکت بوده است.

به گزارش خبرنگار شانا، مهندس هاشم نامور در مراسم معارفه شرکت پالایش نفت بندرعباس در بورس اوراق بهادار که صبح امروز ۲۷ فروردین در باشگاه شماره ۱ صنعت نفت برگزار شد، افزود: این پالایشگاه در سال ۹۰ همچنین موفق شد تولید ۱۲٫۹ گاز مایع، ۱۳٫۶ درصد نفت سفید، ۱۶٫۴ درصد نفت گاز و ۲۳٫۳ درصد نفت کوره تولیدی کشور را به خود اختصاص دهد.

وی تاکید کرد: تولید گاز مایع این پالایشگاه در سال ۹۰، ۶٫۴ درصد، نفت سفید ۳٫۳ درصد و نفتای صادراتی ۲٫۵ درصد بیشتر از برنامه مدون تولید این شرکت بوده است.

نامور درباره اقدامات انجام شده در پالایشگاه بندرعباس در سال ۹۰ افزود: دریافت مجموع ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام میدان مشترک هنگام به منظور افزایش کیفیت خوراک دریافتی این پالایشگاه، دریافت نفت خام بهرگان و پروژه تامین خوراک واحد آیزوماکس از جمله اقدامات انجام شده در سال ۹۰ بوده است.

نامور درباره واگذاری سهام این پالایشگاه گفت: ۱۰ درصد از سهام پالایشگاه نفت بندرعباس بهمن ماه سال گذشته وارد بورس شد.

وی گفت: ۴۰ درصد از سهام این پالایشگاه سهام عدالت است که ۳۰ درصد آن از بهمن ماه سال ۸۶ واگذار شد و ۳۳ درصد سهام نیز متعلق به سازمان تامین اجتماعی بوده که دی ماه ۹۰ واگذار شد و ۲۷ درصد از این سهام نیز به شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران اختصاص دارد.

مدیرعامل پالایشگاه بندرعباس ادامه داد: پروژه افزایش ظرفیت این پالایشگاه که در بهمن ماه سال ۸۷ اجرایی شد ظرفیت پالایشی آن را از ۲۳۰ هزار بشکه به ۳۲۰ هزار بشکه افزایش داد.

وی تاکید کرد: این پروژه با اعتباری بالغ بر ۵۵ میلیارد تومان اجرایی شد که در مدت ۴٫۵ ماه به بازگشت سرمایه رسید.

وی با اشاره به سهم ۱۸٫۴ درصدی پالایش نفت خام پالایشگاه بندرعباس در کشور گفت: خوراک این پالایشگاه شامل ۲۹۴ هزار بشکه نفت خام سنگین صادراتی خارک، ۸ هزار بشکه میعانات گازی سرخون و ۱۸ هزار بشکه میعانات گازی پارسیان و عسلویه است.

نامور یاد آور شد: شرکت پالایش نفت بندرعباس تنها پالایشگاه احداث شده توسط پیمانکاران ایرانی که با داشتن ۲ اسکله مجهز و مدرن قابلیت صادرات و واردات فراورده های نفتی را داراست.

وی افزود: طرح توسعه این پالایشگاه هم اکنون با حدود ۶۵٫۵ درصد پیشرفت فثیزیکی در حال اجراست که با بهره برداری کامل از آن تولید بنزین این پالایشگاه از ۸٫۵ میلیون لیتر در روز به ۱۲٫۵ میلیون لیتر در روز افزایش پیدا می کند.

وی تاکید کرد: افزایش عدد اکتان بنزین و بهبود کیفیت نفت گاز تولیدی از دیگر دستاوردهای اجرای این طرح است که طی آن روزانه ۲۵۰ تن گوگرد در این پالایشگاه تولید خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۰۸:۲۳۳۶۵ بازدید