سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

طرح بی نظیر دانشجوی ایرانی برای افزایش تولید از مخازن نفتی

مدل سازی عددی گسترش شکاف هیدرولیکی در مخازن شکاف دار طبیعی برای نخستین بار در جهان از سوی دانشجوی نخبه ایرانی که رتبه نخست مسابقات منطقه ای دانشجویی مهندسان نفت را در مقطع کارشناسی ارشد را نیز کسب کرده است محقق شد.

رضا کشاورزی؛ رتبه نخست مسابقات منطقه ای (خاورمیانه، شمال آفریقا و هند) دانشجویی مهندسان نفت (المپیاد نفت) در مقطع کارشناسی ارشد، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران یکی از روش های افزایش تولید از مخازن نفت و گاز را ایجاد شکاف های هیدرولیکی در مخازن اعلام کرد و گفت: وجود شکاف های طبیعی یا هر گونه نا پیوستگی در مسیر شکاف های هیدرولیکی می تواند در میزان موفقیت عملیات موثر باشد.

وی افزود: در این رویکرد ژئومکانیکی نوین، روند گسترش شکاف های هیدرولیکی در حضور شکاف های طبیعی مدلسازی، ارزیابی و تحلیل شده است.

این کارشناس ارشد مهندسی نفت گرایش حفاری- استخراج از دانشگاه آزاد اسلامی واحدعلوم تحقیقات، تصریح کرد: ایجاد شکاف هیدرولیکی در مخازن برای افزایش تولید، یک روش مرسوم در دنیا است که در بعضی موارد به دلیل وجود شکاف های طبیعی در مسیر شکاف های هیدرولیکی، عملیات به شکست منجر می شود.

کشاورزی تاکید کرد: مدل سازی عددی گسترش شکاف هیدرولیکی در مخازن شکاف دار به طور طبیعی با این رویکرد ژئومکانیکی نوین، چالش های موجود در مسیر ایجاد شکاف های هیدرولیکی را بررسی کرده و موفقیت یا عدم موفقیت عملیات شکاف هیدرولیکی را در شرایط مختلف تحلیل می کند.

وی با بیان اینکه این مدل سازی با این جزئیات و با این روش برای نخستین بار در دنیا محقق شده است، گفت: مدل سازی عددی گسترش شکاف هیدرولیکی درمخازن شکاف دار طبیعی با این رویکرد ژئومکانیکی نوین، مورد توجه بسیاری از شرکت های نفتی نامدار جهان در مسابقات منطقه ای ( خاورمیانه، شمال آفریقا و هند) دانشجویی مهندسان نفت (المپیاد نفت) که فروردین ماه سال جاری برگزار شد، قرار گرفت.

وی خواستار حمایت های مالی و معنوی مسئولان وزارت نفت برای شرکت در مسابقات جهانی SPE شد و گفت: با حمایت های لازم، نمایندگان ایرانی در شرایط کنونی و تحریم های بین المللی می توانند اقتدار ایران را در عرصه علمی بیشتر از گذشته به جهانیان اثبات کنند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۴:۴۰۵۹۱ بازدید