سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

لزوم ارائه امتیازهای ویژه برای حضور سرمایه‌گذاران در عسلویه

وزیر نفت بر لزوم ارائه امتیازهای ویژه برای حضور سرمایه گذاران در عسلویه تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس رستم قاسمی صبح امروز(سه شنبه ۲۲ – فروردین) در مراسم بهره‌برداری از واحد بوتن ۱ شرکت پتروشیمی جم گفت: مدیران شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و منطقه ویژه پارس جنوبی باید شرایط لازم را برای ارائه خدمات ارزان و رایگان به سرمایه‌گذاران فراهم کنند.

وی با قدردانی از علاقه‌مندی بخش خصوصی برای حضور در پروژه‌های مختلف صنعت نفت افزود: ما باید آبادانی را در مناطقی که صنعت نفت حضور دارد، ایجاد کنیم تا مردم احساس کنند صنعت در زندگی آنان تاثیر داشته است.

به گفته مهندس قاسمی،  با برنامه‌ریزی‌های مناسب، می‌توان تغییر کیفیت را در زندگی مردم منطقه ایجاد کرد؛ پتروشیمی یکی از مجموعه‌های بسیار مهم وزارت نفت و توسعه آن یکی از محورهای مهم دولت است و توسعه صنعت پتروشیمی، اشتغال‌زایی پایدار برای کشور را به همراه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: همزمان با سال تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی، وزارت نفت از توسعه صنعت پتروشیمی از طریق بخش خصوصی حمایت می‌کند. با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال ۹۱ در صنایع میان دستی و بالادستی پیشرفت خوبی داشته باشیم.

وزیر نفت درباره نقش بخش خصوصی در توسعه صنعت تاکید کرد: خوشبختانه امروزه  صنعت پتروشیمی به بخش خصوصی متکی است و صنعت پتروشیمی کشور با استفاده از توان بخش خصوصی، حرکت بسیار وسیعی را آغاز کرده است.

وی افزود: در بخش‌های میان دستی و پایین دستی، وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی همکاری بسیار مطلوبی با بخش خصوصی دارند.

مهندس قاسمی با اشاره به بی اثر بودن تحریم های غیرقانونی صنعت نفت ایران گفت: تحریم‌ها از سال‌ها پیش آغاز شده و ایران هم‌اکنون هیچ مشکلی برای فروش نفت و فرآورده‌های نفتی خود در بازارهای جهانی ندارد و صنعت نفت ایران بسیار ارزشمند است.

لزوم فراهم کردن زمینه برای ایجاد زنجیره تولید

مهندس قاسمی با بیان اینکه باید زمینه را برای ایجاد زنجیره تولید ایجاد و با در اختیار گذاشتن ابزار لازم زمینه را برای ورود سرمایه گذاران فراهم کرد، تصریح کرد: نیاز است برای سرمایه گذاران، خدمت بی منت و اشتغال پایدار را در منطقه گسترش دهیم. در این خصوص دسترسی به دریا وضعیت صادراتی مناسبی ایجاد کرده است و تاسیسات موجود در پارس جنوبی، مزیت های فراوانی برای ما فراهم می کند.

به گفته وی در سال تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی باید تلاش کنیم برنامه‌های خود را با شتابی مناسب پیش برده و به اهداف پیش‌بینی شده در صنعت نفت دست یابیم، امروزه انرژی به عنوان دغدغه مهم صنعتگران مهم دنیا مطرح و با توجه به اتمام ذخایر انرژی جهان، بحث انرژی نقش مهمی دارد.

مهندس قاسمی افزود: وضعیت انرژی در کشور ما منحصر به فرد و جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن ذخایر گسترده نفت و گاز، بابت تامین انرژی مورد نیاز خود از اهمیتی خاص برخوردار است؛ مقام معظم رهبری در بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت فرمودند اعتبار جاری کشور باید از نفت تفکیک شود، ولی این به این معنا نیست که توسعه و تولید در صنعت نفت کاهش یابد.

توسعه صنعت پتروشیمی یک مزیت است

وزیر نفت با بیان این که توسعه صنعت پتروشیمی به عنوان یک مزیت در کشور مورد توجه است، گفت: خوراک گاز و میعانات گازی عامل مهمی برای توسعه صنعت پتروشیمی است و ما با داشتن منابع گسترده می توانیم صنایع بالادستی و میان دستی را توسعه دهیم.

مهندس قاسمی با تاکید بر اینکه توسعه صنایع پایین دستی و جلوگیری از خام فروشی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، افزود: امروز نقش پتروشیمی در زندگی مهم است و این صنعت می‌تواند جایگزین منابع انرژی دیگر منابع طبیعی شود.

وی با تاکید براینکه این امر با ایجاد صنایع پایین دستی اتفاق خواهد افتاد و نقش پتروشیمی در صنایعی مانند ساختمان حمل و نقل و خودروسازی بسیار مهم است، یادآور شد: ایران دارای بازاری بسیار بزرگ است که با توسعه صنایع پایین دستی، افزون بر تامین نیاز داخلی می توانیم بازارهای جدیدی را نیز در خارج از کشور در اختیار بگیریم.

سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری در صنایع پتروشیمی ایران

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی نیز در این مراسم از سرمایه‌گذاری ۵۰ میلیارد دلاری در صنایع پتروشیمی کشور در برنامه پنجم خبرداد و گفت: ۲۵ میلیارد دلار از این سرمایه گذاری در استان بوشهر خواهد بود.

 مهندس عبدالحسین بیات گفت: در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی، صنعت پتروشیمی، زمینه ایجاد اشتغال بیشتر را در این صنعت فراهم خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ظرفیت های زیادی در صنعت پتروشیمی وجود دارد، افزود: با بهره برداری از طرح های جدید پتروشیمی در سالجاری، علاوه بر افزایش تولید صنعت پتروشیمی، زمینه اشتغال زایی مناسبی نیز فراهم خواهد شد.

وی افزود: طرح بوتن ۱ پتروشیمی جم به عنوان نخستین طرح مهر ماندگار، از میان ۲۰ طرح پتروشیمی، امروز به بهره برداری رسید. طرح بوتن ۱ محصولی کمیاب و گرانبهاست که پیش از این وارداتی بود اما امروز با راه اندازی این واحد تولیدی، ایران افزون بر تامین نیاز داخلی، به جمع صادرکنندگان این محصول با ارزش پیوست.

وی افزود: سرمایه گذاری بخش خصوصی نمود واقعی اصل ۴۴ قانون اساسی است و طرح هایی که امروز به بهره برداری رسید، با سرمایه گذاری بخش خصوصی میسر شد.

مهندس بیات با بیان این صادرات محصولات پتروشیمی در سال گذشته، ۱۴ میلیارد دلار بود، افزود: از نظر وزنی نیز حجم فروش محصولات پتروشیمی حدود ۴۳ میلیون تن بود که ۱۸ میلیون تن آن به بازارهای خارج صادر شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که تا کنون در صنعت پتروشیمی ایران ۴۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری صورت گرفته و سهم استان بوشهر از این سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلار بوده است، ادامه داد: با همکاری وزارت نفت، صنعت و معدن و تجارت و نیز وزارت کشور، کارگروه حمایت از صنایع پایین دستی در عسلویه برای حمایت از توسعه صنایع پتروشیمی آغاز به کار کرده است.

وی افزود: اگرچه صادرات محصولات پتروشیمی در سال ۹۰، ۱۸ میلیون تن بود اما باید با برنامه ریزی دقیق تلاش کنیم تا فرآورده های تولیدی در داخل به کالای نهایی تبدیل و به سراسر دنیا صادر شود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تصریح کرد: با توجه به فرصت های گسترده سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از سرمایه گذاران علاقه مند برای حضور در عرصه تولید حمایت می کند.

امضا قرارداد صادرات اولین محصول یوتن ۱ پتروشیمی جم

در این مراسم همچنین، مدیرعامل پتروشیمی جم با اشاره به این که قرارداد صادرات اولین محموله تولیدی واحد بوتن ۱ در هفته جاری امضا شده است، افزود: این قرارداد با حجم ۵۰۰ تن برای صدور به یکی از کشورهای جنوب اروپا به امضا رسیده است. این پروژه به طور کامل توسط متخصصان و کارشناسان ایرانی برای اولین بار در صنعت پتروشیمی راه اندازی شده است.

وی با بیان این که کیفیت محصولات این واحد در حد بسیار مطلوبی است و توان رقابت با انواع مشابه خارجی خود را دارد، افزود: یک و نیم میلیارد دلار سرمایه گذاری برای طرح توسعه پتروشیمی جم در فاز دوم پیش بینی شده است.

مرتضوی گفت: این واحد پتروشیمی از جمله پروژه هایی بوده که برای اولین بار در صنعت نفت ایران بدون تأخیر و در زمان مقرر یعنی ۲۸ ماه آماده بهره برداری شد.

مدیرعامل پتروشیمی جم با بیان این که بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ساعت برای ساخت این واحد کار شده است، اظهار کرد: این میزان کار بدون هیچ گونه حادثه ای به انجام رسید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۳:۱۹۴۳۱ بازدید