سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

ارائه خدمات ارزان یا رایگان صنایع پتروشیمی به سرمایه گذاران بخش خصوصی

وزیر نفت با اشاره به این که وزارت نفت از ورود سرمایه گذاران جدید برای توسعه صنعت پتروشیمی حمایت می کند، ارائه خدمات ارزان یا رایگان صنایع پتروشیمی به سرمایه گذاران بخش خصوصی را در دستور کار قرار داد.

به گزارش خبرنگار شانا، مهندس رستم قاسمی وزیر نفت امروز (سه شنبه ۲۲ فروردین) در آیین گشایش رسمی واحد بوتن ۱ پتروشیمی جم اظهار کرد: باید زمینه را برای ایجاد زنجیره تولید ایجاد و با در اختیار گذاشتن ابزار لازم زمینه را برای ورود سرمایه گذاران فراهم کرد.

مهندس رستم قاسمی با تاکید بر این که برای سرمایه گذاران، خدمت بی منت و اشتغال پایدار را در منطقه گسترش دهیم، افزود: با توجه به امکانات و وضعیت مناسب عسلویه، صنعت پتروشیمی در این منطقه گسترش یافت.

وزیر نفت ادامه داد: دسترسی به دریا وضعیت صادراتی مناسبی ایجاد کرده است و تاسیسات موجود در پارس جنوبی، مزیت های فراوانی برای ما فراهم می کند.

وزیر نفت با بیان این که باید امتیازهای ویژه ای برای حضور سرمایه گذاران در عسلویه ایجاد شود، ادامه داد: مدیران شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و منطقه ویژه پارس جنوبی باید شرایط لازم را برای ارائه خدمات ارزان و گاه رایگان به سرمایه گذاران فراهم کنند.

وی با قدردانی از علاقه مندی بخش خصوصی برای حضور در پروژه های مختلف صنعت نفت گفت: ما باید آبادانی را در مناطقی که صنعت نفت حضور دارد، ایجاد کنیم تا مردم احساس کنند صنعت در زندگی آنان تاثیر داشته است.

مهندس قاسمی گفت: با برنامه ریزی های مناسب، می توان تغییر کیفیت را در زندگی مردم منطقه ایجاد کرد.

اقتدار ایران در زمینه انرژی

وزیر نفت اظهار کرد: در سال تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی باید تلاش کنیم برنامه های خود را با شتابی مناسب پیش برده و به اهداف پیش بینی شده در صنعت نفت دست یابیم.

مهندس قاسمی افزود: امروزه انرژی به عنوان دغدغه مهم صنعتگران مهم دنیا مطرح و با توجه به اتمام ذخایر انرژی جهان، بحث انرژی نقش مهمی دارد.

مهندس قاسمی افزود: وضعیت انرژی در کشور ما منحصر به فرد و جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن ذخایر گسترده نفت و گاز، بابت تامین انرژی مورد نیاز خود از اهمیتی خاص برخوردار است.

وی افزود: مقام معظم رهبری در بازدید از پژوهشگاه صنعت نفت فرمودند اعتبار جاری کشور باید از نفت تفکیک شود، ولی این به این معنا نیست که توسعه و تولید در صنعت نفت کاهش یابد.

وزیر نفت تصریح کرد: باید نفت تبدیل به سرمایه ملی کشور شود و بر این اساس امروزه توسعه صنایع بالادستی نفت از اهمیتی ویژه برخوردار است.

وی ادامه داد: طرح تحول در صنعت نفت در سال های قبل تدوین شده و امروز به عنوان نقشه راه توسعه صنعت نفت نقش آفرین است.

وزیر نفت اظهار کرد: امسال باید سال پویایی و شکوفایی در صنعت نفت باشد و در سال تولید ملی با وجود تحریم های موجود و فشارهای خارجی باید گفت که ایران با تحریم خداحافظی کرده است.

وزیر نفت تصریح کرد: امروز ایران هیچ کمبودی برای توسعه صنایع بالادستی نفت و گاز ندارد.

توسعه صنعت پتروشیمی یک مزیت است

وزیر نفت با بیان این که توسعه صنعت پتروشیمی به عنوان یک مزیت در کشور مورد توجه است، گفت: خوراک گاز و میعانات گازی عامل مهمی برای توسعه صنعت پتروشیمی است و ما با داشتن منابع گسترده می توانیم صنایع بالادستی و میان دستی را توسعه دهیم.

مهندس قاسمی گفت: توسعه صنایع پایین دستی و جلوگیری از خام فروشی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: امروز نقش پتروشیمی در زندگی مهم است و این صنعت می تواند جایگزین منابع انرژی دیگر منابع طبیعی شود.

قاسمی گفت: این امر با ایجاد صنایع پایین دستی اتفاق خواهد افتاد و نقش پتروشیمی در صنایعی مانند ساختمان حمل و نقل و خودروسازی بسیار مهم است.

وزیر نفت تصریح کرد: ایران دارای بازاری بسیار بزرگ است که با توسعه صنایع پایین دستی، افزون بر تامین نیاز داخلی می توانیم بازارهای جدیدی را نیز در خارج از کشور در اختیار بگیریم.

وی گفت: توسعه صنعت پتروشیمی می تواند ایران را در مسیر توسعه زیربنایی و اقتصادی و پیشرفت قرار دهد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۲:۲۱۳۹۴ بازدید