سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

تولید روزانه ۵۹ میلیون مترمکعب گاز از میادین شرق ایران

مدیرعامل شرکت نفت و گاز شرق می گوید:تولید روزانه گاز از میادین شرقی ایران طی سال گذشته در اوج مصرف به ۵۹ میلیون متر مکعب رسید.

محمدرضا مهدی پور؛ مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب گفت: شرکت نفت و گاز شرق طی سال گذشته با استفاده از ۵۱ حلقه گاز ترش و شیرین، توانست به تعهدات خود در زمینه تولید، جامه عمل بپوشاند.

وی تصریح کرد: توان تولید این شرکت، ۶۲ میلیون متر مکعب در روز است اما از آنجا که پالایشگاه، ظرفیت پالایش بیش از ۵۰٫۵ میلیون متر مکعب در روز را نداشت و با توجه به تولید روزانه حدود ۹ میلیون متر مکعب گاز شیرین در شرکت نفت و گاز شرق، امکان تولید روزانه بیش از ۵۹ میلیون متر مکعب برای این شرکت ایجاد نشد.

مهدی پور با بیان اینکه شرکت نفت و گاز شرق، تامین کننده نیاز گاز پنج استان واقع در شمال و شمال شرق کشور است، ادامه داد: این شرکت در به انجام رساندن تعهدات خود در سال گذشته، موفق عمل کرده است و تلاش می کند سقف تولید کنونی را برای سال جاری نیز حفظ کند.

وی اظهار داشت: طرح ذخیره سازی گاز در مخزن شوریجه به منظور ایجاد امکان تزریق روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز در هشت ماه نخست سال و برداشت روزانه ۲۰ میلیون متر مکعب گاز در چهارماه پایانی سال طراحی شده است و این طرح در سال آینده به نتیجه می رسد.

مهدی پور در زمینه میدان گازی مشترک گنبدلی توضیح داد: شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق در راستای تولید از این میدان مشترک با کشور ترکمنستان، پیگیری مستمر دارد و به رغم آنکه بخش عمده این مخزن گازی در ایران واقع نیست، اما تولید روزانه میدان در تابستان تا ۱٫۲ میلیون متر مکعب نیز افزایش می یابد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۷:۴۰۳۴۳ بازدید