سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

ثبت جهانی پنج اختراع پژوهشگاه صنعت نفت ایران

پژوهشگاه صنعت نفت موفق شد در سال گذشته پنج اختراع تولید شده توسط پژوهشگران ایرانی را در سطح ملی و بین المللی به ثبت برساند

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، پژوهشگاه صنعت نفت درسال گذشته پنج اختراع خود را پس از ثبت ملی توانست در کشورهای مختلف دنیا ثبت و همچنین برای ثبت یک مورد اختراع دیگردر سطح بین المللی نیزاقدام کند.

طبق آخرین اطلاعات دریافتی برای هر پنج مورد اختراع نیز گواهی نامه اعطای حق پتنت دریافت شده است.

این گزارش حاکیست، فرآیند تولید ساخت آلکیل دی آلکانول آمین ها، که از اختراعات پژوهشکده گازپژوهشگاه صنعت نفت موفق به اخذ ثبت اختراعات در کشور آمریکاشده است.

دومین اختراع پژوهشگاه صنعت نفت در سال گذشته با عنوان بازدارنده خوردگی بالاسری برج تقطیر پالایشگاهی از پژوهشکده شیمی و پتروشیمی در قاره اروپاثبت شده است.

نانو ذرات مغناطیسی اصلاح شده عاملدار جدید برای حذف گزینشی آلاینده نیتریت و روش کاربرد آناز گروه تجزیه و ارزیابی مواد، سومین ثبت اختراع پژوهشگاه صنعت نفت در سال ۹۰ در کشور ژاپن بوده است.

همچنین پژوهشکده گازپژوهشگاه صنعت نفت،اختراع دوم خود و چهارم پژوهشگاه صنعت نفت را با عنوان کاتالیست نانوساختار بهبود یافته فرآیند فیشرتروپش و روش تهیه درکشورهای عربی حوزه خلیج فارس ثبت کرد.

بر اساس این گزارش، اختراع سنتز نانوپودرهای آلومینا با حفرات مزو، پنجمین اختراع پژوهشگاه صنعت نفت از مرکز تحقیقات کاتالیست در سال ۹۰ بوده که در کشور کاناداثبت شده است.

همچنین کاتالیست با پایه کربنی بهبودیافته جهت استفاده در پیل سوختی دما پایین پلیمری از اختراعات مرکزتحقیقات انرژی است که برای ثبت آن نیز در کشورهای بین المللی  تشکیل پرونده شده است.

این گزارش حاکیست پژوهشگاه صنعت نفت در سال ۱۳۸۸نیز۷ مورد ثبت اختراع داخلی و ۴ مورد ثبت اختراع خارجی و در سال ۱۳۸۹، ۹ مورد ثبت داخلی و ۳ مورد ثبت خارجی داشته است که در مجموع می‌توان گفت طی دو سال ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹، ۱۶ مورد اختراع در داخل کشور و نیز ۷ مورد اختراع در خارج از کشور به ثبت رسانده است.

همچنین در سال ۱۳۸۸ پژوهشگاه صنعت نفت موفق به اخذ گواهی تاییدیه فنی برای۳ مورد نرم افزار جدید توسعه یافته در پژوهشگاه از شورای عالی انفورماتیک کشور شد و درهمین سال برای ۴ مورد نرم افزار دیگر نیز پس از اخذ گواهی تائیدیه فنی، پروانه انتشار از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی دریافت کرد.

پژوهشگاه صنعت نفت در سال ۱۳۸۹ موفق به اخذ گواهی تأیید فنی ۳ مورد نرم‌افزار دیگر با تأیید شورای عالی انفورماتیک کشور شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۶:۴۲۴۶۴ بازدید