سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

پیشرفت ۶۸ درصدی حفاری فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران از پیشرفت حفاری ۶۸ درصدی فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی خبر داد.

محمدرضا تاکایدی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطاع رسانی شرکت ملی نفت ایران از پیشرفت ۶۸ درصدی پروژه حفاری فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی خبر داد و گفت: هم اکنون شرکت ملی حفاری با استفاده از دو دستگاه حفاری DD2 و کاسل فورس از مجموع ۸۸ هزار متر حفاری که باید انجام دهد حدود ۶۰ هزار متر حفاری کرده است.

تاکایدی اظهار کرد: بر اساس برنامه کارفرما و شرکت ملی نفت ایران باید تا پایان شهریور ماه ۸ حلقه چاه در هر پلت فروم تکمیل و وارد مدار عملیات شود. از هر چاه به طور متوسط روزانه می توان ۲٫۳ تا ۲٫۵ میلیون متر مکعب گاز در روز استحصال کرد.

وی یادآور شد: شرکت ملی حفاری ایران، حفاری ۲۷ حلقه از ۴۴ حلقه چاه را در تعهد دارد که از این تعداد، حفاری ۲۲ حلقه چاه (هر سکو ۱۱ حلقه چاه) را بر روی دو سکو انجام می دهد. بر اساس تعهد ملی حفاری، کارفرما می تواند به ۵ حلقه چاه باقیمانده از مناقصه ۲۷ حلقه ای، ۶ حلقه اضافه کند تا با نصب یک سکوی دیگر کار حفاری این ۱۱ حلقه چاه نیز آغاز شود.

تاکایدی با بیان اینکه پروژه حفاری فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی به صورت EPD کامل است گفت: مطالعات لازم برای شناسایی لایه های زمین شناسی، مهندسی و برنامه ریزی حفاری، خدمات فنی، تامین کالا، مواد، دستگاه های حفاری و همچنین مدیریت و نظارت بر اجرای پروژه در تعهد شرکت ملی حفاری ایران است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، نخستین دستگاه حفاری (کاسل فورس) برای شروع عملیات حفاری این فازها در تاریخ ۲۶ اسفندماه سال ۱۳۸۸ وارد پارس جنوبی شد و عملیات حفاری خود را در تاریخ ۱۱ فروردین ماه سال گذشته آغاز کرد. دومین دستگاه حفاری شرکت ملی حفاری ایران (DD2) نیز در تاریخ ۱۹ بهمن ماه سال گذشته کار خود را در پارس جنوبی آغاز کرده و هم اکنون در مجموع در این دو فاز حدود ۶۰ هزار متر حفاری انجام شده است.

شرکت ملی حفاری ایران با داشتن تعهد، اخلاق، روحیه جهادی و همچنین توان تخصصی، نیروی انسانی زبده و کارآمد توانایی اجرای تمام پروژه ها به صورت کلید در دست در بلوک های دریایی و خشکی را دارد و با وجود تحریم های بین المللی، با رویکرد تقویت بخش خصوصی به ویژه سازندگان داخلی توانسته است تامین قطعات حفاری مورد نیاز پروژه ها را از طریق ساخت داخل تامین کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۶:۴۱۴۵۶ بازدید