سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

تنگه هرمز، عامل وحدت کشورهای نفت خیز خاورمیانه

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: تنگه هرمز می تواند عامل وحدت بخش و زمینه ساز همبستگی بین کشورهای حاشیه خلیج فارس و منطقه باشد و در واقع نیاز مشترک خانواده بزرگ خلیج فارس به تنگه هرمز و دهلیز خطوط کشتیرانی آن، راه را برای اتحاد و همبستگی منطقه ای باز می کند.

احمد قلعه بانی؛ معاون وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در همایش بین المللی انرژی روسیه که با حضور نمایندگان شرکت های تولید کننده و مصرف کننده انرژی در مسکو برگزار شد، به تشریح موقعیت ژئوپلیتیکی ایران در منطقه خلیج فارس پرداخت و گفت: بدون شک تنگه هرمز در دهانه خلیج فارس، موقعیتی را در اختیار ایران قرار داده است که در تمامی معادلات و محاسبات ژئوپلیتیکی توسط کشورهای مختلف در موازنه قدرت منطقه ای ما، مورد ارزیابی و توجه قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر امنیت تنگه هرمز و آزادی کشتیرانی با اقتصاد کشورهای صنعتی گره خورده و امنیت آن، به شکل یک چالش بزرگ و راهبردی برای اقتصاد جهان و تامین امنیت انرژی درآمده است.

توسعه انرژی با تنش و فشار سیاسی بر تولیدکنندگان امکان پذیر نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به نقل از خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا)مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: توسعه انرژی در جهان با تنش ها و فشارهای سیاسی بر کشورهای تولیدکننده نفت امکان پذیر نیست و مصرف کنندگان باید به این واقعیت توجه کنند.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی جهانی با افزایش وابستگی های متقابل، تامین امنیت انرژی بستگی زیادی به این خواهد داشت که چگونه کشورها روابط خود را با یکدیگر به صورت دوجانبه و چندجانبه مدیریت کنند.

وی افزود: این پدیده به ویژه روابط کشورهای توسعه یافته مصرف کننده را با دارندگان منابع انرژی تعریف می کند و به همین دلیل امنیت انرژی همواره به عنوان یکی از چالش های اصلی کشورهای جهان در سال های آتی باقی خواهد ماند.

قلعه بانی با بیان اینکه رابطه متقابلی بین امنیت جهانی و امنیت انرژی وجود دارد، اظهار داشت: شکی نیست که غلبه بر چالش های امنیت انرژی در سطح بین المللی از طریق جنگ، اشغال نظامی و یا تحریم ممکن نیست.

وی اضافه کرد: امنیت انرژی تنها با اتخاذ رویکردی مبتنی بر منطق اقتصادی و حقوق بین الملل، تامین امنیت سرمایه گذاری و کاهش ریسک های آن، جریان آزاد تکنولوژی به کشورهای تولید کننده نفت و گاز و دسترسی بدون مانع آنها به بازارهای جهانی میسر است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه خاطرنشان کرد: آنچه برای تامین امنیت انرژی به آن نیازمند هست صلح و ثبات است که در سایه آن بتوان فضای متوازن و آرامی را در خلیح فارس و خاورمیانه به عنوان حساس ترین منطقه ژئوپلیتیک جهان به وجود آورد تا کشورهای مصرف کننده اعم از اروپایی و آسیایی بتوانند به رشد اقتصادی خود ادامه دهند.

وی افزود: در غیر اینصورت تدوام بی ثباتی به ویژه در منطقه حساس خاورمیانه و خلیج فارس می تواند شکاف میان عرضه و تفاضا را در آینده گسترده تر کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۴:۳۹۳۷۶ بازدید