سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

امنیت انرژی در جهان با حذف تنش های سیاسی امکان پذیر است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: رشد اقتصادی فزاینده آسیا و ارتباط مستقیم آن با رشد تقاضای انرژی، چشم انداز مثبتی را برای تقاضای نفت در این منطقه به وجود آورده است و از این رو ایران مشکل جدی در رابطه با تحریم های یکجانبه ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، احمد قلعه بانی؛ معاون وزیر نفت کشورمان در همایش دو روزه بین المللی انرژی روسیه که با حضور نمایندگان شرکت های تولید کننده و مصرف کننده انرژی در مسکو برگزار شد، گفت: زمان آن فرا رسیده است که بعد از گذشت چهار دهه از شوک اول نفتی، بر مسایلی نظیر حذف تنش های سیاسی، تحریم ها یا تنگناهای اقتصادی که با انگیزه های سیاسی بر برخی از کشورهای تولید کننده نفت اعمال شده است توجه بیشتری شود.

قلعه بانی گفت: برای ایجاد امنیت انرژی، دولت ها باید حداکثر تلاش خود را برای غیرسیاسی کردن بخش انرژی انجام دهند و با پایبندی به قوانین و مقررات بین المللی به نیروهای بازار اجازه دهند بدون دخالت های سیاسی ، نقش واقعی خود را ایفا کنند.

وی افزود: به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت و گاز معتقدیم که موضوع تولید، انتقال و مصرف نفت و گاز با امنیت جهانی گره خورده است و به همین دلیل بر این باوریم که تداوم امنیت انرژی ، مستلزم همکاری بیشتر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، عملکرد کارآمد بازار ، جلوگیری از نوسانات شدید قیمت و بالاخره ایجاد رابطه شفاف و باثبات بین طرف های ذینفع است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: ایران با بیش از یک قرن سابقه تولید نفت ، هیچگاه از نفت به عنوان ابزار سیاسی استفاده نکرده ایم و معتقدیم که امنیت انرژی با دخالت در امور داخلی و سیاسی سایر کشورها حاصل نمی شود، بلکه بالعکس مهم ترین اصل در ژئوپلیتیک در حال تغییر انرژی جهان ، آزادی جریان سرمایه، تکنولوژی و کالا در بازار است.

تحریم نفتی ایران باعث افزایش قیمت نفت در بازار جهانی شد

معاون وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران با اشاره به پیش بینی هایی که در باره کاهش قیمت نفت در سطح جهانی در سال ۲۰۱۲ می شد، افزود: ملاحظه می شود که با بحث نفت ایران و سیاسی کردن بازار نفت، قیمت نفت در بازار جهانی افزایش یافته است.

وی افزود: به رغم تحریم های فوق، خوشبختانه افق های جدیدی همواره پیش روی ما قرار داشته است.

قلعه بانی گفت: رشد اقتصادی فزاینده آسیا و ارتباط مستقیم آن با رشد تقاضای انرژی، چشم انداز مثبتی را برای تقاضای نفت در این منطقه به وجود آورده است و از این رو مشکل جدی در رابطه با تحریم های یکجانبه صورت گرفته نداریم.

مذاکره “زاروبژ نفت” روسیه برای فعالیت نفتی در ایران

خبر دیگر از مسکو اینکه بنابر اعلام اینترفاکس، مقام های شرکت دولتی زاروبژ نفت روسیه با هدف مشارکت در توسعه بخش بالادستی صنعت نفت ایران با مقامات نفتی این کشور دیدار و مذاکره داشته اند.

بر اساس این گزارش پیشنهاد دیدار مقامهای ایران و شرکت زاروبژنفت ، از سوی ایران مطرح شده است .

مذاکرات ایران و روسیه در خصوص همکاری در زمینه پروژه های نفتی در حالی است که آمریکا و اروپا تحریمهای زیادی را بر ضد صنعت نفت ایران اعمال کرده اند . سخنگوی شرکت زاروبژنفت روسیه روز جمعه با تایید دیدار مقامهای ایران و این شرکت به رویترز گفت مسکو این تحریمها را مخرب ارزیابی می کند . وی توضیحی درباره نتایج این مذاکرات نداده است اما یک مقام آگاه نفتی روسیه به رویترز گفت احمد قلعه بانی؛ رییس شرکت ملی نفت ایران روز پنجشنبه با مقامات شرکت زاروبژ نفت دیدار داشته است .

وی افزود در خصوص پروژه خاصی در این دیدار مذاکره نشده است و گفتگوها بیشتر مربوط به معرفی این شرکت و توانایی های آن برای ایران بوده است . وی همچنین تایید کرد این شرکت نفتی روسیه تمایل دارد با اجازه رسمی از دولت مسکو و فراهم کردن تضمینهای امنیتی در پروژه های ایران مشارکت داشته باشد .

این شرکت با بیش از ۴۰ سال تجربه فعالیت در بیش از ۳۳ کشور جهان ،‌ از دهه هشتاد میلادی فعالیت خود را در زمینه تولید نفت در منطقه دریای خزر را نیز آغاز کرده است .

یوینی فشنکو؛ معاون امور بین الملل شرکت زاروبژنفت نیز سال گذشته اعلام کرد: این شرکت در بخش های اکتشاف، حفاری، استخراج، طراحی پالایشگاه و پالایش نفت آماده همکاری با وزارت نفت ایران است .

وسعه‌ای و همچنین عملیاتی کردن موفق ده‌ها پروژه دیگر را جلوه‌ای دیگر از توانمندی‌های کارکنان شایسته نفت و گاز پارس و پشتیبانان و هم پیمانان آنان در عملکرد سال ۱۳۹۰ طرح های پارس جنوبی بوده است .

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۴:۴۳۴۰۹ بازدید