سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

تولید گاز از فازهای ۹ و ۱۰ پارس جنوبی به ۶۰ میلیون متر مکعب در روز رسید

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری از تکمیل آخرین حلقه چاه تولیدی فاز ۹ پارس جنوبی خبر داد و گفت: با پایان حفاری ۲۴ حلقه چاه تولیدی از این میدان روزانه ۶۰ متر مکعب گاز استحصال می شود.

محمد رضا تاکایدی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران زمان پایان حفاری آخرین حلقه چاه فاز ۹ پارس جنوبی را روز چهارشنبه (۹ فروردین) اعلام کرد و گفت: در مجموع ۱۰۷ هزار متری حفاری در مجموع این ۲۴ حلقه چاه تولیدی (۲۲ حلقه تولیدی و ۲ حلقه توصیفی) انجام شده است.

تاکایدی متراژ حفاری در فاز ۹  و ۱۰ پارس جنوبی که شامل ۲۴ حلقه چاه می شود (هر پلت فرم ۱۲ حلقه) را به ترتیب ۵۵ هزار و ۵۰۰ متر و ۵۱ هزار و ۲۵۰ متر اعلام کرد.

وی با بیان اینکه حفاری در دو فاز ۹ و ۱۰ تا عمق ۵ هزار و ۲۰۰ متری انجام شده است توضیح داد: با توجه به نوع حفاری و افزایش سطح تماس چاه با  مخزن میزان تولید روزانه گاز از این فازها، ۱۰ میلیون متر مکعب گاز بیش از میزان پیش بینی شده ۵۰ میلیون متر مکعبی در روز است.

تاکایدی تصریح کرد: به علت انعطاف پذیری چاه های مربوط به این دو فاز با انجام مناسب اسید کاری می توان حتی تولید را به بیش از ۶۰ میلیون متر مکعب افزایش داد که البته نیاز به برنامه ریزی و نظر کارفرما دارد.

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری گفت:روزانه به طور متوسط از هر حلقه چاه روزانه ۲٫۵ میلیون متر مکعب گاز تولید می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۰۹:۳۵۳۵۴ بازدید