سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

تکمیل مطالعات اولیه طرح جامع بهره وری صنعت نفت تا پایان اردیبهشت

مدیرکل بهره‌وری و توسعه کارآفرینی وزارت نفت با بیان اینکه در حال حاضر اجرای طرح جامع بهره وری صنعت نفت در فاز شناخت و تهیهRFP های مربوطه است، گفت: این فاز تا پایان اردیبهشت سال آتی ادامه خواهد داشت.

مهندس نازیلا عاکفیان در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، با اشاره به اینکه نظام جامع بهره وری صنعت نفت نیز یک برنامه راهبردی و کلان در سطح صنعت است، اظهار کرد: این طرح تدوین نقشه راه حرکت به سمت ارتقاء و بهبود بهره وری را در همه ابعاد و ارکان در سرتاسر زنجیره ارزش صنعت دنبال می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه این مطالعات اولیه شامل فاز شناخت و تهیهRFP های مربوطه توسط مجری سطح یک خود یعنی مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی انجام می‌شود، افزود: هدف اصلی از ارائه این طرح در قالب نظام جامع، که در برگیرنده کلیه ابعاد صنعت نفت باشد، فراهم آوردن زمینه های لازم جهت تسهیل در اندازه گیری مستمر و برطرف کردن موانع ارتقاء بهره وری از طریق استقرار بسترهای مناسب است.

به گفته این مقام مسئول این طرح همچنین ایجاد نظام اندازه گیری و مانیتورینگ تحت وب بهره وری برای دریافت  تصمیمات کلان صنعت نفت را بر عهده دارد. در این خصوص مقرر شده تا با طراحی راهبردی مناسب از هرگونه دوباره-کاری، عدم هماهنگی، تعدد برنامه ها و پروژه های غیر ضرور به اسم بهره وری و همچنین صرف هزینه های بی‌مورد جلوگیری شود.

وی همچنین توضیح داد: با تدوین شاخص های مناسب بهره وری، اندازه گیری منطقی، شناسایی عارضه های مبتلابه صنعت، ارائه راهبردهای بهبود و نهایتاً اجرا و ارائه بازخورد بتوانیم علاوه بر فراهم آوردن زمینه های ارتقاء بهره وری در صنعت نفت، در راستای تحقق اهداف تبیینی مقام معظم رهبری در سال جهاد اقتصادی نیز گامی مؤثر برداشته شود و همچنین پاسخی شایسته و درخور برای ماده ۷۹ برنامه پنجم توسعه ارائه شود.

مهندس عاکفیان با اشاره به اینکه با طراحی نظام جامع بهره وری چه در سطح کلان و چه در سطح عملیاتی همگی با یک منطق مشخص نسبت به پیاده سازی مدیریت بهره وری اقدام خواهیم کرد، خاطرنشان شد: به این ترتیب با یک زبان مشترک از نتایج حاصله از هر بخش برای بهره برداری در سایر قسمت ها استفاده می شود.

وی در ادامه توضیح داد: مقرر شده برای تسریع در کار، فعالیت هایی که امکان انجام موازی آن ها وجود دارد از جمله طراحی و استقرار سامانه اندازه‌گیری تحت وب و مانیتورینگ بهره وری در صنعت نفت و همچنین تدوین و اندازه گیری شاخص‌های عمومی شناسایی شده و نسبت به انجام آن ها اقدامات مقتضی صورت پذیرد که در این راستا اداره کل بهره‌وری و توسعه کارآفرینی وزارت نفت با همکاری مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی طی برگزاری جلسات کارشناسی در حال تعامل و تبادل نظر هستند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۲:۵۱۴۲۴ بازدید