سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN

معاون رییس‌جمهور و وزیر نفت از پارس جنوبی بازدید کردند

در آستانه نخستین سالروز سفر تاریخی مقام معظم رهبری به عسلویه در ۸ فروردین ۱۳۹۰، حجت الاسلام محمدرضا میرتاج الدینی، معاون پارلمانی رییس جمهور و مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت، عصر پنج شنبه (سوم فروردین) در سفر به عسلویه از فازهای پارس جنوبی بازدید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، مدیر منطقه پارس جنوبی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و برخی مدیران صنعت نفت، معاون پارلمانی رییس جمهور و وزیر نفت را در این سفر همراهی کردند.

حجت الاسلام میرتاج الدینی و مهندس قاسمی به ترتیب از فازهای ۴و ۵، ۲۰، ۲۱، ۱۵، ۱۶ و ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی بازدید کردند؛ مدیران فازهای یاد شده در حین بازدید گزارشی از روند عملیات اجرایی و میزان پیشرفت فیزیکی ۸ فاز یاد شده در حوزه عملیاتی پارس جنوبی ارائه دادند.

وزیر نفت در ادامه بازدید خود از پارس جنوبی روز گذشته (جمعه – ۴ فروردین) از فازهای در حال ساخت مستقر در حوزه عملیاتی پارس کنگان (پارس ۲) بازدید کرد.

در این بازدید، معاون پارلمانی رییس‌جمهور با بیان اینکه آمریکا چاره‌ای جز عقب‌نشینی از تحریم نفتی ایران ندارد، تصریح کرد: سیاست تحریم نفتی جمهوری اسلامی عملا شکست خورده است.

حجت الاسلام محمدرضا میرتاج الدینی در جمع وزیرنفت، مدیران و کارکنان صنعت نفت در پارس جنوبی یادآور شد: آمریکا در یک عقب نشینی آشکار، ۱۱ کشور را از تحریم نفتی جمهوری اسلامی مستثنی کرد و این به معنای واقعی شکست خوردن سیاست های خصمانه دولت آمریکا از تحریم نفتی ایران است.

وی با بیان اینکه آمریکا چاره ای جز این کار (مستثنی کردن ۱۱ کشور از تحریم نفتی ایران) نداشت، تصریح کرد: تحریم نفتی ایران عملا شکست خورده است؛ چرا که موقعیت جهانی جمهوری اسلامی به گونه ای است که بسیاری از کشورها تقویت دیپلماسی انرژی خود را در دریافت و تامین منابع نفتی مورد نیاز از جمهوری اسلامی می بینند.

معاون پارلمانی رییس جمهور با اشاره به ادعای برخی کشورهای نفتی نسبت به جایگزینی نفت ایران برای تامین انرژی کشورهای مصرف کننده، افزود: کیفیت نفت ایران به گونه ای است که بسیاری از کشورها برنامه ریزی سالانه انرژی خود را بر مبنای استانداردهای موجود نفت ایران تنظیم کرده اند؛ از این رو قطع دریافت نفت از ایران و جایگزینی دیگر منابع نفتی به راحتی امکان پذیر نیست.

 وی که در محل فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی سخن می گفت، خطاب به مدیران و کارکنان پارس جنوبی، ادامه داد: کار شما از جمله کارهای اساسی و جهادی در کشور است؛ ما در حوزه صنعت نفت و گاز از کشورهای اصلی تامین انرژی جهان می باشیم؛ از این رو باید بیش از پیش تلاش کنیم تا به هدف مورد نظر که تولید روزانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون متر مکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی است دست یابیم.

 حجت الاسلام میرتاج الدینی با اشاره به تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری در سال گذشته و پیام نوروزی امسال، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب یک توجه ویژه ای به این موضوع دارند؛ فرمایشات معظم له تاکیدی بر تقویت و ارتقای جایگاه مهم ایران در صحنه انرژی جهانی است.

 وی افزود: مستثنی کردن ۱۱ کشور از تحریم نفتی ایران، واکنش دیگر کشورها مانند چین و هند را نیز در پی خواهد داشت چرا که آنان نیز بخش وسیعی از انرژی خود را از ایران تامین می کنند و این استثنا نمی تواند شامل آنان نشود.

 براساس این گزارش، همچنین حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج الدینی، معاون پارلمانی رییس جمهور و مهندس مسعود نصوری، مدیرعامل منطقه ویژه پارس از مجتمع های پتروشیمی مستقر در پارس جنوبی بازدید کردند.

 معاون پارلمانی رییس جمهور در دومین روز سفر خود به عسلویه به همراه مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و برخی مدیران این سازمان، از مجتمع های پتروشیمی کاویان و برزویه (نوری) دیدن کرد و با روند عملیات و فرآیند تولید و صادرات محصولات پتروشیمی در پارس جنوبی آشنا شد.

 در این مراسم، مهندس رستم قاسمی از ثبت رکورد جهانی ساخت پالایشگاه گازی توسط توانمندان داخلی در حوزه عملیاتی پارس جنوبی خبر داد و افزود: این رکورد به میزان ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی در مدت ۲۰ ماه، در شرایط تحریم کسب شده است.

 وزیر نفت در جریان سفر روز پنج شنبه (سوم فروردین) به منطقه ویژه پارس در جمع برخی مدیران و کارکنان پارس جنوبی افزود: افتخارات بزرگی در زمینه کسب رکورد تازه جهانی در ساخت پالایشگاه ها داشته ایم که این موفقیت برجسته حاصل برنامه ریزی فنی و اصولی و مدیریت یکپارچه بوده است.

 وی یادآور شد: بهترین رکورد در زمینه ساخت پالایشگاه در جهان ۵۲ ماه است و این درحالی است که شرکت های خارجی هیچ گونه مشکل تامین منابع مالی و محدودیت تامین تجهیزات و کالا نداشتند؛ اما با وجود مشکلات تحریم و تامین برخی قطعات و تجهیزات، به همت توانمندان داخلی، رکورد جهانی ساخت پالایشگاه گازی در پارس جنوبی شکسته شد.

 مهندس قاسمی تصریح کرد: وضعیت ما نسبت به گذشته متفاوت است به گونه ای که با وجود نیروی انسانی توانمند و متخصص، ما می‌توانیم حتی در زمان کمتر نیز رکوردهای خوبی را کسب کنیم.

  وزیر نفت با اشاره به تلاش های انجام شده از سوی شرکت نفت و گاز پارس، ادامه داد: مجموعه پرتوان شرکت نفت و گاز پارس، فعالیت قابل تقدیری در حوزه عملیاتی پارس جنوبی داشتند؛ از این رو برای رسیدن به زمان بندی ۳۵ ماهه، پیمانکاران ضعیف را با پیمانکاران قوی جا به جا کنند.

 وی یادآور شد: از شرکت‌های خارجی که به تعهداتشان عمل کرده‌اند و در این شرایط ملت ایران را در پروژه‌های نفتی تنها نگذاشته‌اند تقدیر می‌کنیم.

 این مقام مسئول افزود: در سالی که توسط مقام معظم رهبری به نام سال تولید ملی نامگذاری شده همه مسئولان به ویژه در صنعت نفت باید از ظرفیت موجود به نحو مطلوب بهره برده و در مسیر تحقق منویات معظم‌له استفاده کنند؛ مقام معظم رهبری در ابتدا و انتهای سال گذشته از صنعت نفت بازدید کردند و سفر هشتم فروردین سال ۹۰ به عسلویه از افتخارات صنعت نفت است.

مهندس قاسمی گفت: در سال جاری مشکل تامین منابع مالی نخواهیم داشت؛ در سال تولید ملی برای تحقق خواسته‌های مقام معظم رهبری در وزارت نفت برنامه ریزی اصولی انجام خواهد شد و ما این سال را سال تحرک و پویایی قرار می‌دهیم تا تولید ملی تحقق یابد.

وزیر نفت تصریح کرد: با وجود تحریم‌های بین‌المللی مسیر توسعه و رشد صنعت نفت متوقف نمی‌شود و با تمام توان برای فتح قله‌های بلند حرکت می‌کنیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ فروردین ۱۳۹۱ساعت: ۱۹:۲۶۳۳۶ بازدید