سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

موافقت نامه احداث پالایشگاه گازی میدان کیش امضا شد

موافقت نامه احداث پالایشگاه گازی میدان کیش امضا شد/تبدیل شهر آفتاب به قدرت جدید گازی خلیج پارس

موافقت نامه احداث فاز نخست پالایشگاه میدان گازی کیش نیمروز جمعه ۲۶ اسفند۹۰ با حضور احمد قلعه بانی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ،میان شرکت مهندسی و توسعه نفت و ۳ شرکت غیردولتی ایرانی به امضا رسید
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران؛ موافقت نامه احداث یک واحد پالایشگاهی به همراه اجرای خطوط انتقال میان شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) به عنوان کارفرما به نمایندگی از سوی شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت های ناردیس، فراب و ناموران در حضور احمد قلعه بانی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران  منعقد شد.

این گزارش می افزاید:این  موافقت نامه با مدیریت و راهبری شرکت متن و به صورت FINANCE SERVICE CONTTRACT با هدف احداث یک واحد پالایشگاهی به همراه اجرای خطوط انتقال  منعقد شده است و ارائه خدمات مهندسی به همراه تامین مالی طرح بر عهده پیمانکاران این طرح است.

بر اساس این گزارش، سقف هزینه تخمینی این قرارداد بالغ بر یک هزار و ۷۰۰ میلیون دلار است و مقرر شده این پروژه در مدت ۴۲ ماه اجرایی شود که با توجه به درآمد سالانه ۳ هزار و ۶۰۰ میلیون دلاری از محل تولیدات حاصل از این طرح، پیش بینی می شود بازگشت سرمایه در مدت زمان کمتر از یکسال صورت گیرد.

ناجی سعدونی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه متن در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اهمیت توسعه میدان گازی کیش خاطر نشان کرد:اگرچه طراحی های اولیه بر پایه ذخایر این میدان برای توسعه در قالب ۳ فاز برنامه ریزی شده است اما بر اساس آخرین مطالعات امکان اجرای ۶ فاز توسعه در میدان گازی کیش وجود دارد.

وی تصریح کرد:سقف زمانی موافقت نامه توسعه این میدان ۶ ماه است و امیدواریم پس از این دوره ۶ ماهه قرارداد نهایی توسعه این میدان منعقد شود.

سعدونی گفت:بر اساس برنامه ریزی ها مقرر شده است که در فاز نخست توسعه این میدان روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز به همراه ۱۰ هزار بشکه مایعات گازی از این میدان استحصال شود.
سعدونی یادآور شد:هدف نهایی این طرح اسحصال گاز شیرین و انتقال گاز به خط لوله سراسری هفتم گاز است.

لازم به توضیح است؛پالایشگاه های گازی متکی به ذخایر میدان گازی کیش در محلی به نام شهر آفتاب(گرزه) در نوار ساحلی ایران در خلیج پارس احداث خواهد شد و انتظار می رود این منطقه به کانون جدید شکل گیری قدرت اقتصاد گازی ایران در منطقه خلیج پارس تبدیل شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۳۱۷۱۱ بازدید