سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN

۳ پالایشگاه بزرگ گازی سال آینده به بهره برداری می رسد

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از بهره برداری سه پالایشگاه بزرگ گازی در عسلویه با هدف پالایش گاز تولیدی ۵ فاز میدان مشترک پارس جنوبی در سال ۹۱ خبر داد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر تصریح کرد: سال آینده یکی از درخشان ترین سال های صنعت نفت کشور خواهد بود؛ به گونه ای که در ۱۳ سال گذشته پنج پالایشگاه گازی با هدف پالایش گاز تولیدی در ۱۰ فاز پارس جنوبی به بهره برداری رسید ولی در سال آینده سه پالایشگاه بزرگ برای تصفیه گاز فازهای ۱۲، ۱۵ و ۱۶ و ۱۷ و ۱۸ وارد مدار تولید می شود.

موسی سوری تصریح کرد: بخش دریایی این پنج فاز میدان مشترک پارس جنوبی از نیمه دوم سال آینده تا پایان سال با بهره برداری از یک سکو در هر فاز  و مرحله به مرحله به تولید خواهد رسید.

وی پیشتر با بیان این که فاز ۱۲ پارس جنوبی، معادل سه فاز استاندارد پارس جنوبی تولید خواهد داشت؛ از آغاز تولید زودهنگام گاز در فاز ۱۲ پارس جنوبی در سال ۱۳۹۱ خبر داده و گفته بود: تولید گاز در سکوی اول با ۱۲ حلقه چاه در سال ۹۱ آغاز می شود و تا پیش از پایان سال آینده نیز تولید از سکوی سوم این فاز به مدار می آید، همچنین تولید گاز از سکوی دوم نیز در سال ۹۲ انجام می شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز با تاکید بر افزایش توانمندی در تامین تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت در کشور گفت: در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ۱۵ تا ۲۰ درصد از نیازهای صنعت نفت در داخل کشور ساخته و تامین می شد اما هم اکنون بیش از ۷۰ درصد تجهیزات مورد نیاز این صنعت در داخل کشور تامین و بسیاری از فرآیندهای مدیریت پروژه از جمله در حوزه مهندسی، طراحی و ساخت از سوی متخصصان داخلی انجام می شود.

سوری در باره روند تامین تجهیزات در این شرکت گفت: بر اساس آمار ارائه شده از سوی واحد پژوهش و فناوری، در سال گذشته بین ۶۰ تا ۶۵ درصد از تجهیزات مورد نیاز کشور از داخل تامین شد و هم اکنون نیز ۴۳ بسته از کالاهای مورد نیاز که پیشتر از خارج از کشور تامین می شد، از داخل تامین می شود و از واردات آنها بی نیاز شده ایم.

وی با اشاره به حضور پیمانکاران توانمند داخلی در طرح توسعه فازهای پارس جنوبی گفت: از میان فازهای در حال توسعه تنها فاز ۱۱ به صورت قرارداد بیع متقابل با مشارکت شرکت چینی انجام می شود ولی دیگر فازهای پارس جنوبی به دست پیمانکاران و مشاوران داخلی در حال اجراست.

به گزارش شانا، بر اساس مطالعه مخزن و نتایج بدست آمده از حفر چاه های اکتشافی در میدان مشترک پارس جنوبی، برداشت روزانه تا ۲۹ میلیارد فوت مکعب از این میدان مشترک گازی پیش بینی و این میزان در قالب تقسیم بندی های دریایی به صورت ۲۴ فاز اجرا می شود.

براساس آخرین برنامه ریزی های انجام شده از تولید گاز طبیعی ۲۴ فاز توسعه میدان، ۳ فاز برای تزریق به چاههای نفتی، ۲ میلیارد فوت مکعب در روز برای تبدیل به LNG و بقیه با هدف تحویل به شبکه سراسری گاز کشور اختصاص یافته اند.

قرارداد توسعه ۶ فازپارس جنوبی شامل فازهای ۱۳ ، ۱۴ ، ۱۹ ، ۲۲ ، ۲۳ و ۲۴ جمعا معادل ۸ فاز استاندارد به ارزش ۲۱ میلیارد دلار در اواخر خرداد ۱۳۸۹ به طور همزمان با پیمانکاران داخلی بسته شد.

بر اساس مصوبه کارگروه ویژه نمایندگان رئیس جمهوری در امور نفت، زمان اجرای این فازها ۳۵ ماه در نظر گرفته شده است. با راه اندازی این ۸ فاز درمجموع ۲۵۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز سبک ایران افزوده خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۵۳۳۷۳ بازدید