سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

زمینه سازی برای افزایش تولید نفت و گاز از میدان پارسی

 احداث ۲ خط لوله جدید انتقال نفت در آغاجاری/زمینه سازی برای افزایش تولید نفت و گاز از میدان پارسی

با هدف استمرار تولید، دو خط لوله جدید انتقال نفت ۱۲ و ۱۶ اینچ در شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری احداث می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مهران کرم نژاد؛ رئیس اداره نگهداری و تعمیرات خطوط لوله شرکت بهره برداری نفت وگاز آغاجاری در این باره گفت: این دو خط رو زمینی به طول حدود ۱۸ کیلومتر است که برای انتقال نفت شیرین و نمکی از مجتمع تفکیک پارسی به واحد بهره برداری کرنج در دست اجرا قرار دارد.

کرم نژاد افزود: برای اجرای این پروژه نزدیک به ۲۸ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده و در مدت ۲۰ ماه احداث خواهد شد.

وی اضافه کرد: هم اکنون نفت تولیدی از چاه های مجتمع تفکیک پارسی (کلاستر) پس از یک مرحله فرآورش، برای تکمیل عملیات فرآیندی توسط ۲ خط لوله قدیمی ۱۲ و ۱۶ اینچ به واحد بهره برداری کرنج انتقال داده می شود.

 کرم نژاد افزود: این خطوط در منطقه ای کوهستانی قرار دارد و به دلیل عبور از رودخانه های فصلی بخش هایی از آن ها دچار خوردگی شده بود و به همین منظور خطوط لوله جدید به عنوان جایگزین مورد استفاده قرار می گیرد.

 رئیس اداره نگهداری وتعمیرات خطوط لوله شرکت بهره برداری نفت وگاز آغاجاری اظهار کرد: از جمله اقداماتی که در شرح کار پروژه گنجانده شده و به مرحله اجرا درخواهد آمد علاوه بر احداث خطوط لوله، ایجاد جاده جدید دسترسی و همچنین ترمیم جاده های عملیاتی موجود، ساخت و نصب تکیه گاه ها ونگهدارنده های فلزی و بتنی استاندارد، احداث فونداسیون های مورد نیاز، شمع کوبی، پل سازی، محوطه سازی، آزمایش و توپک رانی خطوط است.

 وی یادآور شد: باتوجه به راه اندازی واحد نمکزدایی کرنج در سال جاری، اجرای کامل این پروژه باعث می شود تا امکان تولید بیشتر نفت و گاز از میدان پارسی فراهم و گامی در جهت افزایش تولید نفت از این میدان و تحقق اهداف تولید شرکت برداشته شود.

 شرکت بهره‌ بردارى نفت و گاز آغاجارى، از شرکت‌هاى تابع شرکت ملى مناطق نفت خیز جنوب است که راهبرى عملیات، تولید و فرآورش و انتقال نفت و گاز را با فعالیت مستمر ۱۲ واحد بهره‌بردارى، دو تلمبه خانه نفت، دو پالایشگاه گازمایع، شش کارخانه گاز و گاز مایع، ۱۸ ایستگاه تقویت فشار و تزریق گاز و چهار واحد نمک زدایى به عهده دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۰۲۴۵۲ بازدید