سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

برگزاری نشست ستاد مدیریت بحران کشور در منطقه ویژه پارس

مهمترین نشست راهبردی ستاد مدیریت بحران کشور به میزبانی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، در مرکز همایش های خلیج فارس عسلویه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مهم ترین نشست راهبردی ستاد مدیریت بحران کشور، هجدهم اسفندماه سال جاری با حضور مسعود نصوری؛ مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و حسن قدمی؛ سرپرست مدیریت بحران کشور در مرکز همایش های خلیج فارس عسلویه برگزار شد.

بر اساس این گزارش، قدمی در این جلسه که چهارمین نشست فصلی مدیران ستاد بحران کشور بود، وجود نیروگاه اتمی و تاسیسات راهبردی و عظیم صنعت نفت، گازو پتروشیمی موجود در نقاط حساس و استراتژیک استان بوشهر را دلیل و هدف اصلی برگزاری این نشست در عسلویه خواند و تاکید کرد: کنترل و تمرکز بر روی حوادث انسان ساخت، از ضروری ترین شاخص های مدیریت بحران در کشور است.

وی تصریح کرد: به منظور پایش و مدیریت بحران ها، همکاری و تعامل با تمامی دستگاه ها و نهادهایی که مدیریت تاسیسات راهبردی تولید انرژی کشور به ویژه تاسیسات صنایع نفتی را بر عهده دارند در دستور کار ستاد مدیریت بحران کشور قرار دارد و در این راستا اقدامات شایسته ای در حال انجام است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نیز در این نشست با اشاره به موقعیت بسیار راهبردی حوزه های عملیاتی پارس جنوبی، پارس کنگان و پارس شمالی و ضرورت ارتقای وضعیت مدیریت بحران و پدافندغیرعامل در این منطقه، تصریح کرد: در حال تدوین و طراحی نظام نامه مدیریت بحران منطقه ویژه پارس هستیم و این مهم، اهداف بلندمدت نظام را در راستای توسعه صنعت نفت کشور محقق خواهد کرد.

مسعود نصوری با بیان اینکه ۲۸ فاز گازی و بیش از ۳۰ واحد پتروشیمی در حوزه عملیاتی منطقه ویژه پارس در حال احداث است، ادامه داد: در گستره ۴۶ هزار هکتاری منطقه ویژه پارس، همسو با طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی، زیرساخت های لازم برای صیانت و محافظت از این سرمایه کشور با بهره گیری از توانمندی های داخلی جهت کنترل بحران و رفع خطرات آسیب پذیری تاسیسات نفت، گاز و پتروشیمی در حال انجام است.

وی تصریح کرد: اقتدار ایرانی و اندیشه اسلامی در این منطقه حاکم است و جوانان تلاشگر و توانمندان داخلی در حال پایه ریزی و اجرای مدل «توسعه در تحریم» برای اعتلای صنعت بالنده نفت کشور هستند.

نصوری با اشاره به آمادگی و توان HSE ارشد منطقه ویژه پارس، یادآور شد: از قابلیت نیروهای توانمند و با تجربه ای برخورداریم که در این زمینه علاوه بر برگزاری دوره های آموزشی تخصصی در حوزه HSE، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، مانورها و رزمایش های متعددی نیز در تمامی حوزه های عملیاتی در حال انجام است و این موجب شده تا توانایی و آمادگی نیروهای موجود در منطقه ویژه برای کنترل و مدیریت بحران افزایش یابد.

وی افزود: سالانه بیش از چهار هزار نفر در مرکز آموزش HSE منطقه ویژه پارس آموزش های لازم را می بیند و برنامه ما برای آموزش این تعداد در سال آینده نیز تدوین شده است.

مدیرعامل منطقه ویژه پارس با اشاره به طرح های پدافندی این سازمان جهت افزایش آمادگی مدیریت بحران در حوزه عسلویه و کنگان، خاطرنشان کرد: مرکز اورژانس هوایی در حوزه شهرستان کنگان از جمله این طرح هاست که برای ساخت و بهره برداری از آن ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب شده است؛ با راه اندازی این مرکز، علاوه بر کنترل حوزه منطقه ویژه، در یک شعاع ۳۰۰ کیلومتری نیز می توان خدمات پدافندی و رفع حوادث احتمالی را پوشش داد.

نصوری گفت: علاوه بر حوزه هوایی و خشکی، در حوزه دریایی نیز برنامه ریزی های بسیار خوب و مدونی در حال انجام است که به زودی نتایج آن اعلام خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۲۸۴۲۰ بازدید