سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

لزوم ایجاد واحدهای پایش عملکرد نخبه‌ها در صنعت نفت

رییس طرح و برنامه‌های تامین نیروی وزارت نفت با بیان اینکه نکته مهم در جذب نخبه‌ها و ممتازان دانشگاه‌ها به ثمر رساندن این افراد در صنعت نفت است، افزود: لازم است واحدهایی به منظور پایش عملکرد این افراد و ادارات در سیستم ایجاد شود.

محمد صفار زاده در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، با اشاره به برنامه جدی وزارت نفت برای استفاده از نیروهای متخصص و توانمند ممتاز دانشگاه در این صنعت افزود: این واحد می‌تواند به ازریابی اقدامات نخبه ها و ادارات مربوطه بپردازد.

وی با بیان اینکه معاونت منابع انسانی وزارت نفت فقط در پی جذب افراد ممتاز دانشگاه‌ها نیست، خاطرنشان کرد:  این معاونت علاوه بر جذب افراد، عملکرد موفق آنان را نیز مدنظر قرار می دهد.

به گفته صفار زاده، از آنجا که افراد با توجه به تجارب و توانایی خود در شغل مرتبط فعالیت کنند، بر همین اساس در کمیته‌های مصاحبه، عملکرد فرد سنجیده می‌شود. برای نمونه در مرحله آزمون شغلی (روان‌شناختی)، واکنش داوطلب در مواجه با یک شرایط خاص در محیط کار آینده سنجیده می شود که دراین مرحله، دانش فرد همراه با تجارب و درایت وی درعمل محاسبه خواهد شد.

وی با بیان اینکه در مرحله روانشناختی، با پاسخ به پرسش‌ها  و واکنش به موقعیت‌ها، یک پروفایل برای داوطلب تشکیل می‌شود، تصریح کرد: بر همین اساس هر پروفایل یک مورد را می‌سنجد.

رییس طرح و برنامه‌های تامین نیروی وزارت نفت با بیان اینکه در مرحله روان‌شناختی هیچ داوطلبی رد نمی‌شود، افزود: در روز مصاحبه، این پروفایل بر نتیجه مصاحبه تاثیر می‌گذارد.

به گفته وی، سنجش ممتازان در مرحله مصاحبه با افرادی که از طریق آزمون وارد مرحله مصاحبه شده اند، متفاوت است. همچنین درمورد مزایا هم قانون مزایای ویژه‌ای مانند: تقلیل دوره کارآموزی را تعریف کرده برای مثال این مدت برای فوق دیپلم دوسال، ممتاز کارشناسی ۶ ماه و کارشناسی ارشد ۳ ماه تعریف شده است.

وی گفت: همچنین ممتازان دربدو ورود می‌توانند  پیمانی و رسمی شوند که دوره پیمانی بعد از آموزش کوتاه‌تر خواهد بود اما دوره آموزشی آنها مثل افراد عادی است. وام اتومبیل، وام مسکن خارج از سهمیه و زودتر از موعد و همچنین فوق‌العاده‌های ممتازان از جمله امتیازاتی است که به این افراد تعلق می‌گیرد.

به گفته وی، هر کدام از داوطلبان سه بار می‌توانند مصاحبه شوند که بعد از این سه بار دیگر امکان مصاحبه وجود ندارد. در مصاحبه پرسش‌های تخصصی، زبان و کامپیوتر و سابقه کار پرسیده می‌شود.

 بر اساس این گزارش، دستورالعمل ممتازین  سال ۷۹ برای اولین بار ابلاغ شد و طی سال‌های ۸۱ تا ۸۳ و ۸۹ اصلاحاتی در روند آن صورت گرفت و شرکت‌ها بنا بر سیاست‌هایی که برای جذب نیروی ممتاز داشتند، اقدام به جذب افراد مورد نیاز می‌کردند.

از سال ۸۷ و اوایل سال ۸۸ با توجه به سیاست جدیدی که درجذب این افراد بود این گونه تصمیم گرفته شد که شاخص‌های ممتازی، به گونه‌ای اطلاع‌رسانی شود که همه ممتازین از آن مطلع باشند. به‌طوری که یک جامعه بزرگتری از ممتازین وجود داشته باشد.

برهمین اساس از مرداد ماه ۸۹ بود که سامانه جذب فارغ‌التحصیلان ممتاز صنعت نفت راه‌اندازی شد که به صورت سه تا ۴ برابر نیاز بر اساس اولویت‌هایی که در دستورالعمل سایت وجود دارد، به مصاحبه دعوت می‌کنند و نتایج نهایی به خود افراد اعلام می‌شود.

اولین گروهی که از این بانک اطلاعات جذب شده‌اند مربوط به پژوهشگاه صنعت نفت و درمقطع دکتری، مرحله دوم بهمن و اسفند ۸۹ مربوط به شرکت گاز و نفت و مرحله بعد مربوط به شرکت‌های ملی نفت و پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بود که براساس مجوز نزدیک به ۱۰۰۰ نفر از داوطلبان را جذب کرده است و درحال حاضر نزدیک به ۷۰۰۰ نفر متقاضی در سایت وجود دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۵۲۳۹۵ بازدید