سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN

ظرفیت واحد نمکزدایی اهواز یک به ۱۶۵ هزار بشکه در روز افزایش می یابد

ظرفیت فرآورش نفت نمکی در واحد نمکزدایی اهواز یک از ۱۱۰ هزار به ۱۶۵ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

 به گزارش خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب، مدیر مهندسی و ساختمان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از پیشرفت ۹۸ درصدی پروژه افزایش ظرفیت کارخانه نمکزدایی اهواز یک بنگستان خبر داد و گفت: با اجرای این پروژه و احداث تسهیلات فرآورشی جدید در کارخانه نمکزدایی اهواز یک بنگستان ظرفیت فرآورش نفت نمکی این کارخانه از ۱۱۰ هزار به ۱۶۵ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

سید عبدالله موسوی افزود: نصب و راه اندازی ۲ دستگاه نمک گیر برقی، ۲ دستگاه مبدل حرارتی نفت و آب، ۲ دستگاه هیتر، کوره های پیش گرمکن نفت غیر مستقیم، مخازن متعادل کننده، از جمله فعالیت های عمده صورت گرفته در این پروژه بوده است.

موسوی ادامه داد: در اجرای این پروژه همچنین سیستم های کنترل DCS و ESD، ترانس های برق، کلیدخانه، بسته های تزریق مواد شیمیایی و سیستم تصفیه پساب نصب و راه اندازی شده است.

مدیر مهندسی و ساختمان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با بیان این که برای اجرای این پروژه حدود ۱۱۷ میلیارد ریال هزینه شده است، گفت: این پروژه به صورت کلید در دست (EPC) در مدت ۳ سال و بر اساس رعایت آخرین استانداردهای زیست محیطی اجرا شد.

وی خاطر نشان کرد: واحدهای نمکزدایی از مهمترین تاسیسات فرآورشی صنعت نفت محسوب می شوند که طی فرآیندی، آب و املاح نمکی موجود در نفت خام استخراج شده از چاه ها را جداسازی می کنند.

موسوی، افزایش کمیت و کیفیت نفت تولیدی، جلوگیری از کاهش خوراک پالایشگاه ها و نفت صادراتی و نیز جلوگیری از خوردگی سیستم ها و کاهش هزینه های تولید و انتقال نفت خام را از جمله اجرای پروژه های احداث و توسعه واحدهای نمکزدایی برشمرد.

واحد نمکزدایی شماره  ۱ بنگستان اهواز در ۱۵ کیلو متری شهر اهواز در حوزه عملیاتی شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون قرار دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۴۷۴۹۸ بازدید