سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

انتقال جکت فاز ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی به خلیج فارس

عملیات حمل و بارگیری جکت فاز ۲۰ و ۲۱ میدان مشترک پارس جنوبی در هفته جاری آغاز می شود.

مجری طرح توسعه فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: عملیات حمل و بارگیری جکت این دوفاز میدان مشترک پارس جنوبی در هفته جاری در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی به دریا منتقل می شود و آخرین هماهنگی ها برای حرکت شناور نصاب نیز از سمت شهر دبی انجام شده است.

سید غلامحسین گرشاسبی تصریح کرد: کارهای اجرایی ساخت جکت این دو فاز در یارد خرمشهر به پایان رسیده و شمع ستون های این دو جکت با شناور به سمت دریا حرکت کرد.

وی گفت: بر اساس برنامه عملیات نصب جکت این دو فاز در نیمه فروردین سال ۹۱ به پایان می رسد و یک ماه پس از آن در نیمه دوم اردیبهشت ماه دکل حفاری در محل مستقر خواهد شد.

گرشاسبی با بیان این که عملیات ساخت دو سکوی فاز ۲۰ و ۲۱ از سوی شرکت تاسیسات دریایی در یارد خرمشهر در حال اجراست، تصریح کرد: عملیات ساخت این سکوها در بخش مهندسی و ساخت ۳۶ درصد جلوتر از ساخت دیگر سکوهای فازهای ۳۵ ماهه پارس جنوبی است، اما در صورت هرگونه تاخیر در ساخت این سکوها، گزینه استفاده از امکانات خارجی نیز در دستور کار قرار دارد.

مجری طرح توسعه فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی میزان خطوط لوله زیردریایی مورد نیاز در این فاز را ۲۱۰ کیلومتر اعلام و تصریح کرد: در این بخش ۴۱ درصد پیشرفت حاصل شده است که مربوط به خرید کالا و تامین تجهیزات بوده و همه خطوط ۳۲ و چهار اینچ مورد نیاز برای ساخت این خط لوله تامین شده است.

گرشاسبی گفت: بیش از ۵۰ درصد از خطوط لوله مورد نیاز این دوفاز وارد شده و بقیه نیز در حال حمل است و عملیات کوتینگ (بتن اندود کردن) لوله ها نیز با توجه به اولویت بندی انجام شده پس از کوتینگ لوله های فاز ۱۴ پارس جنوبی انجام می شود.

وی پیشرفت کل پروژه طرح توسعه فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی را ۳۳٫۵ درصد اعلام و تصریح کرد: این پروژه با ۳۵ درصد پیشرفت در بخش خشکی و ۲۱ درصد پیشرفت در بخش حفاری در حال انجام است.

وی تصریح کرد: اقلام زمانبر و هزینه بر این دو فاز تامین شده و فعالیت های مهمی در زمینه تامین کالا مورد نیاز در فازهای ۲۰ و۲۱ برای دور زدن تحریم ها در حال انجام است.

آغاز عملیات حفاری فاز ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی در نیمه اردیبهشت ۹۱

مجری طرح توسعه فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی از آغاز عملیات حفاری حفر ۲۲ حلقه چاه این دو فاز در نیمه اردیبهشت سال ۹۱ خبر داد و افزود: سفارش خرید همه اقلام مورد نیاز حفاری داده شده و بخش زیادی از این اقلام از جمله لوله های CRA (لوله های ویژه حفاری) خریداری و در انبار کیش است.

وی تصریح کرد: هنوز تصمیم گیری نهایی برای انتخاب پیمانکار فازهای ۲۰ و ۲۱ انجام نشده است و بر اساس برنامه همه اقلام مورد نیاز برای حفر دو چاه توصیفی تامین شده است.

گرشاسبی پیشرفت ساخت پالایشگاه خشکی فاز ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی را ۳۳ درصد اعلام و تصریح کرد: به صورت میانگین هفته ای حدود نیم درصد در ساخت پالایشگاه پیشرفت داشته ایم و تا کنون مشکلی در زمینه تامین کالای این بخش ایجاد نشده است.

وی از افزوده شده چند واحد جدید در طراحی دو فاز ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی و ایجاد تغییر در بخش مدارک مهندسی این دو فاز خبر داد و افزود: بر اساس برنامه های واحدهای سولفور زدایی (SRU)، مرکاپتان زدایی و MRU  به واحدهای طراحی شده در این فازها افزوده خواهد شد.

گرشاسبی گفت: با راه اندازی واحدهای جدید در این دو فاز اقدام بزرگی انجام خواهد شد زیرا حدود ۶۵ درصد واحد جدید به فازهای ۲۰ و ۲۱ افزوده خواهد شد.

مجری طرح توسعه فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی سرمایه مورد نیاز در این دو فاز را ۴٫۵ میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: این میزان اعتبار از محل اوراق مشارکت، منابع داخلی شرکت، انرژی فاند بانک ملت در حال تامین است.

وی افزود: تا کنون حدود یک میلیارد و ۳۱۲ میلیون دلار از این میزان از محل فروش اوراق مشارکت و بانک ملت تامین شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۰۰۴۰۳ بازدید