سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

شیشه تحریم های ضد ایرانی می شکند

دستیابی ایران به دانش مایع سازی گاز طبیعی کلید خورد/ شیشه تحریم های ضد ایرانی می شکند

مدیر توسعه و پژوهش شرکت ملی صادرات گاز اظهار کرد: هم اکنون این شرکت در راستای خودکفایی در صنعت ال‌ان‌جی، طرح پژوهشی دستیابی به دانش مایع سازی گاز طبیعی را مطرح کرده که در شرایط فعلی کشور می‌تواند به عنوان یک طرح ملی مطرح باشد.

به گزارش خبرنگار NIOC، آزیتا منوری؛ رئیس توسعه و پژوهش شرکت ملی صادرات گاز ایران در نخستین نشست تخصصی بومی سازی صنعت ال ان جی، یکی از محدودیت های صنعت ال ان جی را انحصار تکنولوژی مایع سازی آن عنوان کرد و گفت: با توجه به تعویق در اجرای پروژه های ساخت کارخانجات ال ان جی با مشارکت شرکت های اروپایی و کناره گیری های رسمی و غیر رسمی این شرکت ها و همچنین صدور مصوبه ۲۶ جولای اتحادیه اروپا مبنی بر منع فروش و یا انتقال تکنولوژی در بخش مایع سازی به ایران، شرکت ملی صادرات گاز ایران در راستای خودکفایی طرح پژوهشی “دستیابی به دانش مایع سازی گاز طبیعی” را تعریف و به تصویب رسانده است.

منوری هدف از اجرای این پروژه را دستیابی به تکنولوژی مایع سازی گاز طبیعی در ظرفیت های بالا که بتواند از لحاظ فنی، مصرف انرژی، ایمنی و تجاری قابل رقابت با تکنولوژی های روز دنیا باشد بیان کرد و گفت: در مجموع هدف نهایی از تمامی این فعالیت ها امکان ساخت کارخانه مایع ساز گاز طبیعی در ابعاد بزرگ و تولید ال ان جی در ظرفیت های بالا و بومی سازی دانش فنی مایع سازی گاز طبیعی با استفاده از پتانسیل داخلی است.

وی با بیان اینکه تمامی مراحل اجرای پروژه دستیابی به تکنولوژی مایع سازی گاز طبیعی اعم از مطالعات، طراحی و ساخت تجهیزات با بکارگیری دانش متخصصان داخلی انجام می شود افزود: اجرای این پروژه گامی موثر در کاهش اثرات تحریم های اعمالی بر کشور است.

منوری با بیان اینکه دستیابی به دانش مایع سازی گاز طبیعی فرایند دور از ذهنی نیست یادآور شد: طی ۱۰ سال گذشته کشور چین با ایجاد یک ارتباط قوی و موثر میان صنعت و دانشگاه های خود به دو پتنت مایع سازی دست یافته است و به طور قطع ایران هم می تواند با اتکا به توانمندی های موجود در کشور به این تکنولوژی دست یابد.

به گزارش خبرنگار NIOC، در این نشست تخصصی عبدالله اکبری؛ کارشناس ارشد مکانیک مدیریت مهندسی، بخش اله الله وردی زاده؛ کارشناس ارشد برق مدیریت مهندسی و سید محمد شاکر؛ کارشناس ارشد فرآیند مدیریت مهندسی شرکت ملی صادرات گاز ایران به ترتیب به ارائه مقاله های شبیه سازی مبدل صفحه حراراتی، کاربرد موتورهای الکتریکی پرقدرت در صنعت ال ان جی و فرآیند مایع سازی پرداختند.

نخستین نشست تخصصی بومی سازی صنعت ال ان جی به همت روابط عمومی شرکت ملی صادرات گاز ایران، امروز (۱۷ اسفند) با حضور اساتید دانشگاه ها، مدیران و مسولان واحد پژوهش و فناوری، شرکت های سازنده داخلی و دانشجویان در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۳۴۴۸۲ بازدید