سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

کلیات طرح قانون تاسیس وزارت نفت در مجلس تصویب شد

کلیات طرح قانون تاسیس وزارت نفت با ۱۲۴ رای موافق امروز (چهارشنبه -۱۷ اسفند) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی تصویب شده و جزئیات آن هم اکنون در مجلس دست بررسی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مدیرکل امور مجلس وزارت نفت در این خصوص تصریح کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه ۱۷ اسفند) در جلسه علنی مجلس کلیات طرح قانون وزارت نفت را تصویب کردند و هم اکنون بندهای مختلف جزئیات این قانون در مجلس در حال بررسی است.

سخاوت اسدی تصریح کرد: یک فوریت این طرح ۱۷ مهر امسال به تصویب مجلس رسید و امروز نیز کلیات آن با ۱۲۴ رای موافق از سوی نمایندگان تصویب شد و در صورت تصویب جزئیات آن، قانون جامعی در حوزه نفت به تصویب خواهد رسید.

وی با بیان این که در چارچوب تهیه اساسنامه شرکت های نفت، گاز و پتروشیمی، قانون نفت و قانون وزارت نفت به عنوان قوانین بالادستی نفت در مجلس بررسی می شود، افزود: پیش از این، طرح اصلاح قانون نفت در مجلس به تصویب رسیده است.

اسدی گفت: کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، متولی تهیه قانون تاسیس وزارت نفت است، ولی رسیدگی به این قانون در بخش های مختلف از جمله دیوان محاسبات، معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری و وزارت نفت انجام شد.

وی با بیان این که با تصویب قانون تاسیس وزارت نفت چارچوب، وظایف و اختیارهای این وزارتخانه مشخص تر می شود، افزود: هم اکنون ماده یک این قانون با عنوان حق حاکمیت وزارت نفت بر منابع نفت و گاز به نمایندگی از سوی حکومت جمهوری اسلامی ایران، به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده و بندهای دیگر این ماده در دست بررسی است.

مدیرکل امور مجلس وزارت نفت گفت: با تصویب این قانون، وظایف حاکمیتی، اجرایی، نظارتی، سرمایه گذاری در زمینه پروژه ها، منابع انسانی، علمی و فناوری، بین المللی، تنظیم اساسنامه شرکت ها، قراردادها، بورس، اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، بهینه سازی و دیگر زمینه ها مشخص می شود.

وی با بیان این که پیش تر نیز قانون تاسیس وزارت نفت در این وزارتخانه وجود داشت، افزود: هشت مهر ۱۳۵۸، قانون تاسیس وزارت نفت تصویب و متمم آن نیز در ۲۳ خرداد ۱۳۵۹ به تصویب رسیده و برای اجرا به دولت ابلاغ شده بود و پس از گذشت ۳۳ سال برای نخستین بار است که این قانون دوباره بررسی و تصویب می شود.

بر پایه این گزارش، کلیات این طرح با ۱۲۴ رای موافق، ۱۸ رای مخالف و ۱۶ رای ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر در مجلس امروز (۱۷ اسفند) به تصویب رسید.

طرح قانون تاسیس وزارت نفت دومین طرح است که پس از تصویب آن در مجلس، طرح مربوط به اساسنامه شرکت ملی نفت ایران تقدیم مجلس می شود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزیر نفت پیش تر گفته بود: وزارت نفت، پیشنهاد نهایی خود را در زمینه اصلاح و بازنگری قانون تاسیس وزارت نفت ارائه کرده است، وظایف حاکمیتی در این قانون لحاظ و ظرفیت های بسیار خوب و اختیارهایی در آن گنجانده شده که بر اساس آن، شرکت ملی نفت چابک تر شده است تا بدون هیچ مانعی به ماموریت های خود بپردازد.

به گفته محسن خجسته مهر، در این قانون، وظایف حاکمیتی وزارت نفت شفاف، تفکیک و مشخص شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۱۳۳۳۷ بازدید