سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

آثار توسعه پارس جنوبی بر ساختار اقتصادملی ایران از زبان موسی سوری

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس معتقد است توسعه چشمگیر در حوزه های فناوری و اقتصادی در سطح منطقه ای و ملی از دستاوردهای توسعه میدان گازی پارس جنوبی است.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، توسعه تکنولوژیکی را یکی از مهمترین دستاوردهای اجرای طرح ها و پروژه های توسعه میدان پارس جنوبی عنوان کرد و افزود: انتقال دانش فنی در زمینه ساخت سازه های دریایی از قبیل طراحی و ساخت پایه سکو و سازه های فوقانی و انتقال دانش فنی در زمینه طراحی و نصب خطوط لوله زیر دریایی از مهمترین دستاوردهای تکنولوژیک بخش فراساحل در پارس جنوبی بوده است.

وی انتقال دانش فنی در زمینه اجرای پروژه های بزرگ به صورت EPC در کشور و ارتقای سطح اجرایی پیمانکاران در حد پیمانکاران بین المللی ( GC ) از دیگر دستاوردهای تکنولوژیک پارس جنوبی عنوان کرد.

سوری گفت: تبدیل جمهوری اسلامی ایران به یکی از صادر کنندگان عمده گاز طبیعی و میعانات گازی، تبدیل جنوب و مناطق ساحلی کشور به ویژه مناطق محروم شهرهای عسلویه، کنگان، جم، لامرد، بوشهر، بندرعباس و خرمشهر به بزرگترین قطب های اقتصادی و صنعتی کشور از نتایج توسعه اقتصادی پارس جنوبی است.

وی افزایش حجم سرمایه گذاری ازطریق منابع داخلی، صندوق ذخیره ارزی، جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی به صورت بیع متقابل را از دیگر دستاوردهای توسعه اقتصادی پارس جنوبی برشمرد و افزود: توسعه آبادانی در منطقه جنوب کشور با احداث تاسیسات زیر بنایی مثل توسعه راه های جاده ای و ریلی، احداث شهرک های مسکونی، مراکز فرهنگی، احداث مساجد، مدارس، حفر کانال ها و مهار سیلاب در منطقه عملیاتی، احداث نیروگاهای برق، احداث فرودگاه بین المللی، احداث اسکله های خدماتی و صدور کالای نفتی و غیر نفتی و پروژه های مخابراتی با توسعه پارس جنوبی محقق شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه توسعه ملی یکی از ره آوردهای توسعه طرح های پارس جنوبی است، گفت: ایجاد منطق در برداشت صیانتی از مخازن گازی و نفتی مشترک، افزایش درآمدهای ارزی کشور،حفظ منابع انرژی فسیلی و مدیریت کردن بر سایر منابع انرژی موجود در کشور،ایجاد خودباوری در سطح ملی با توجه به توسعه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در کشور و در منطقه از دستاوردهای توسعه ملی است.

سوری در پایان سخنان خود، توسعه اجتماعی – رفاهی منطقه و کشور، مدیریت انرژی در کشور، تجارب و دستاوردهای اجرای ده فاز پارس جنوبی را از دیگر دستاوردهای این منطقه و توسعه طرح های پارس جنوبی عنوان کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۲۰۴۱۷ بازدید