سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ EN

ایران مته های مخصوص حفاری نفت و گاز می ساز

ورود ملی حفاری به کلیدی ترین حوزه خودکفایی صنعتی/ایران مته های مخصوص حفاری نفت و گاز می سازد

طی چند سال اخیر تلاش برای رسیدن به خودکفایی حداکثری در تامین نیازهای صنعت نفت در راس برنامه های وزارت نفت قرار داشته و کارشناسان و کارکنان توانمند صنعت نفت با همکاری صنعتگران داخلی تحقق این ماموریت در مدت زمان کوتاه را برنامه ریزی کرده اند که در این راستا نیز ملی حفاری قصد ورود به یکی از کلیدی ترین حوزه خودکفایی صنعت نفت دارد.

محمدرضا تاکایدی؛ معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران از مذاکره با شرکت های داخلی برای ساخت مته های حفاری خبر داد و گفت: شرکت های سازنده باید مذاکره با شرکت های صاحب فن و تکنولوژی در زمینه ساخت این قطعه استراتژیک را در اولویت کاری خود قرار دهند

وی با بیان اینکه استفاده از مته های باکیفیت در عملیات حفاری نقش مهمی در پیشبرد سریع حفاری دارد افزود: با به کارگیری قطعه مناسب و با کیفیت ضمن افزایش متراژ حفاری در یک روز، هزینه روزانه یک چاه، اجاره دستگاه، خدمات حفاری و سیال حفاری کاهش می یابد که این امر خود به خود سود حاصل از حفر یک چاه را افزایش می دهد.

تاکایدی یادآور شد: حدود ۱۲ سال پیش چندین شرکت سازنده داخلی با شرکت های خارجی در زمینه ساخت مته همکاری داشتند که نتیجه این همکاری توانایی در تکمیل ۱۲ درصدی ساخت قطعات حفاری بود ( ۸۸ درصد مته خارج از ایران و ۱۲ درصد کارهای تکمیلی در ایران انجام می شد) که متاسفانه این همکاری از ۵ سال پیش متوقف شده است.

وی از مذاکره با شرکت های سازنده داخلی برای ساخت مته های حفاری خبر داد و گفت: هم اکنون با این شرکت ها در زمینه ساخت میل (ابزار آسیاب کننده) قرارداد داریم و با توجه به پتاسیل موجود برای ساخت مته نیز مذاکره شده که این شرکت ها باید با کشورهای خارجی صاحب دانش فنی مذاکره کنند.

تاکایدی تصریح کرد: هم اکنون شرکت های اروپایی، آمریکایی، آسیایی (چین و هند) در زمینه ساخت مته های حفاری فعالیت دارند و به تازگی شرکت های روسی هم وارد عرصه ساخت این قطعه استراتژیک شده اند. ساخت مته های حفاری دارای تکنولوژی خاص و پیچیده ای است که این شرکت ها به راحتی در اختیار شرکای خود قرار نمی دهند و نیاز به تلاش و پیگیری دارد.

وی توضیح داد: اینکه از چه نوع تکنولوژی در ساخت یک مته استفاده می شود از اهمیت زیادی برخوردار است و در مقاومت، کیفیت و بازدهی آن تاثیرگذار است.

تاکایدی با بیان اینکه بومی سازی مته های حفاری با حمایت دولت ظرف ۳ سال آینده محقق خواهد شد اظهار داشت: زمانی که ساخت قطعاتی همانند تاپ داریو، لاگین، توربین و موتورهای دورن چاهی بومی سازی شده به طور قطع مته هم ساخته می شود که البته نیاز به صرف هزینه،تحقیق و پژوهش و پیگیری دارد.

به گزارش NIOC، شرکت ملی حفاری ایران به منظور اجرای سیاست‌های کلان دولت و وزارت نفت جمهوری اسلامی و نیز تحقق اهداف نظام نوین صنعت حفاری، مجموعه‌ای با عنوان «مدیریت پروژه‌های حفاری» را به منظور بررسی، تجزیه و تحلیل شرایط بازارهای رقابتی و عقد موافقتنامه‌های داخلی و بین‌المللی تاسیس کرده است. این مدیریت با حضور فعال در پروژه‌های بیع‌متقابل و بین‌المللی همپا با رقابت‌های خارجی، ضمن انتقال فن‌آوری، عملکرد چشمگیری را از خود بر جای گذاشته و هم‌اکنون بیش از ۳۵ درصد از توان عملیاتی شرکت از طریق مناقصه‌های بین‌المللی به کار گرفته شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۴۵۱,۱۶۶ بازدید