سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

خطوط انتقال نفت بنگستان وآبتیمور مستقل می شوند

با هدف افزایش تولید، صرفه جویی در مصرف قطعات و افزایش کیفیت محصولات تولیدی، چهار پروژه مستقل سازی خطوط لوله نفت و احداث چندراهه های اقماری در شرکت نفت و گاز کارون، اجرا می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، رئیس امور مهندسی و ساختمان شرکت کارون با اعلام این خبر گفت: این ۴ پروژه در مجتمع های صنعتی شماره ۲و۳ اهواز و مجتمع های صنعتی منصوری و آبتیمور در مراحل مختلف پیشرفت کار قرار دارند.

منوچهر حیدری نیا افزود: پروژه احداث چندراهه اقماری در میدان نفتی بنگستان منصوری با  ۸۹ درصد پیشرفت فیزیکی، در بخش های احداث چند راهه و مستقل سازی خطوط لوله، همچنان ادامه دارد.

وی اضافه کرد: احداث چند راهه اقماری آبتیمور نیز با ۴۰% درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجرا قرار دارد.

رئیس امور مهندسی و ساختمان شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون در خصوص احداث چندراهه اقماری در مجتمع های صنعتی شماره ۲و ۳ اهواز نیز گفت: در حال حاضر مطالعات تفصیلی این دو پروژه پایان یافته و با دریافت مجوز های لازم پس انجام مراحل مناقصه جهت تعیین پیمانکار، در آینده نزدیک عملیات اجرایی آنها آغاز می شود.

حیدری نیا با تأکید بر ضرورت احداث چندراهه های اقماری، هدف از اجرای این پروژه ها را چنین برشمرد: در حال حاضر خطوط لوله انتقال نفت چاه های مختلف در نزدیکی کارخانه های بهره برداری از طریق یک خط لوله مشترک، وارد کارخانه می شود که این امر بر روی میزان فشار نفت در چاه های کم فشار و کیفت نفت ورودی به کارخانه تاثیر منفی می گذارد.

.رئیس امور مهندسی و ساختمان شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون در مورد چگونگی عملکرد این چند راهه ها گفت: طراحی چند راهه ها بگونه ای است که کلیه خطوط لوله انتقالی نفت چاه های منطقه مورد نظر با توجه به شرایط سیال( نفت نمکی ، شیرین و کم فشار ) به سه تا پنج خط لوله اصلی تقسیم شده و از طریق خطوط اصلی ایجاد شده وارد کارخانه می شوند. به گفته و ی، این امر باعث می شود علاوه برکنترل کیفیت محصول و جلوگیری از افت بیشتر فشار چاه ها در مصرف قطعات نیز صرفه جویی بعمل آید.

شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون بزرگترین شرکت بهره بردار نفت و گاز تابعه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که روزانه بیش از یک میلیون و ۴۰ هزار بشکه نفت را از حدود۶۰۰ حلقه چاه استحصال و پس از فرآورش در ۵ مجتمع صنعتی، به  کانون های مصرف ارسال می کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۴۴۶۵۸ بازدید