سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN

افزایش ۴٫۷ درصدی میانگین قیمت سبد نفتی اوپک

میانگین قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک در نیمه دوم بهمن ماه سال جاری در مقایسه با نیمه اول این ماه، ۴٫۷ درصد افزایش یافت و به ۱۱۶٫۴ دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، قیمت سبد نفتی اوپک در نیمه دوم بهمن ماه سال جاری از روندی صعودی برخوردار بود به طوریکه طی این دوره، قیمت هر بشکه سبد نفتی اوپک از ۱۱۳٫۴ دلار در روز ۱۷ بهمن ماه، به ۱۱۸٫۶ دلار در آخرین روز بهمن ماه رسید و افزایش ۴٫۵ درصدی را رقم زد.

بر اساس این گزارش، واکنش ایران در خصوص قطع صادرات نفت خام به کشورهای فرانسه و انگلستان و هشدار به سایر کشورهای اروپایی مبنی بر احتمال قطع صادرات نفت خام کشور در صورت عدم انعقاد قراردادهای بلندمدت، علت اصلی روند رو به رشد افزایش قیمت های نفت خام در این دوره بوده است.

این گزارش می افزاید: سرمای شدید در آمریکا و اروپا و افزایش تقاضا برای سوخت های حرارتی در این مناطق، کاهش نرخ بیکاری در ایالات متحده و کاهش ذخیره سازی نفت در این کشور از دلایل دیگر افزایش قیمت نفت طی این دوره بوده اند.

همچنین در این گزارش، اختلاف بین سودان شمالی و جنوبی و قطع صادرات نفت سودان و توقف تولید نفت از بزرگترین میدان نفتی یمن به دلیل اعتصاب کارگران این کشور نیز به عنوان دیگر دلایل افزایش قیمت نفت در نیمه دوم بهمن ماه سال جاری عنوان شده است.    

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۳۰۳۷۱ بازدید