سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN

تلاش ۲ نهاد علمی پژوهشی برای کشف شیل ها

ایران با جدیت به دنبال ذخایر نامتعارف نفت و گاز است/تلاش ۲ نهاد علمی پژوهشی برای کشف شیل ها

مدیراکتشاف شرکت ملی نفت ایران از شناسایی پتانسیل های غیرمعمول ( Un Conventional) نفتی و گازی خبر داد و گفت: انستیتو نفت دانشگاه تهران و پژوهشگاه صنعت نفت در این پروژه با مدیریت اکتشاف همکاری دارند.

سید محمود محدث؛ مدیراکتشاف شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار NIOC از شناسایی پتانسیل های غیر معمول نفتی و گاز خبر داد و گفت: هم اکنون نفتی که از مخازن نرمال تولید می شود مربوط به لایه هایی نظیر بنگستان، آسماری، خامی است و گاز هم از لایه هایی همچون دهرم، کنگان و دالان استخراج می شود.

وی با بیان اینکه مطالعه شیل های نفتی با همکاری انستیتو نفت دانشگاه تهران به منظور شناسایی پتاسیل های موجود در کشور در حال مطالعه و بررسی است توضیح داد: هم اکنون در کشورهایی مانند ونزوئلا، کانادا و آمریکا در سنگ های شیلی نفت وجود دارد که به راحتی قابل استحصال نیست، این نفت از نفت سنگین شناخته شده در جهان، سنگین تر است و باید به روش معدن کاری آن را استخراج کرد.

محدث همچنین از شناسایی پتانسیل های غیر معمول هیدرات های گازی خبر داد و گفت: دریای عمان بهترین محل برای شناسایی این پتانسیل گازی غیر مرسوم است که در همین راستا مدیریت اکتشاف با پژوهشگاه صنعت نفت قرارداد منعقد کرده و در حال مطالعه شیل های گازی است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۳۱۳۵۲ بازدید