سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN

فعالیت ۱۲۳ دکل حفاری در کشور

فعالیت ۱۲۳ دکل حفاری در کشور / ایران تا صد سال آینده همچنان یک تولیدکننده مهم انرِژی است

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران گفت: هم اکنون ۱۲۳ دکل حفاری در سرزمین اصلی و آبهای حاکمیتی ایران مشغول به فعالیت است که فعالیت این تعداد دکل حفاری در تاریخ صنعت نفت کشور بی سابقه است.

عبدالمحمد دلپریش در گفت و گو با NIOC، با بیان این مطلب افزود: طی سال گذشته برای اولین بار در تاریخ صنعت نفت کشور، تعداد دکل های حفاری فعال از ۱۰۰ دکل تجاوز کرد و به ۱۱۵ دکل افزایش یافت که با ادامه این روند رو به رشد در سال جاری، هم اکنون ۱۲۳ دکل حفاری در کشور فعالیت می کنند.

وی تصریح کرد: از این تعداد، ۹۸ دکل در خشکی، ۲۴ دکل در آب های خلیج فارس و یک دکل نیز در آب های خزر فعالیت می کند.

عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران در ادامه با اشاره به برنامه ریزی برای افزایش یک درصدی ضریب بازیافت مخازن نفت خام تا پایان برنامه پنجم توسعه، اظهار داشت: هم اکنون ضریب برداشت از مخازن هیدروکربور مایع ۲۹ درصد، ضریب بازیافت مخازن نفت خام حدود ۲۵ درصد و ضریب بازیافت گاز ۷۱ درصد است.

به گفته دلپریش، ایران حداقل تا یکصد سال آینده تولید کننده نفت و گاز باقی می‌ماند و از آنجا که دنیای امروز با رشد سریع تکنولوژی ها و فناوری ها روبه روست، روند افزایشی ضریب بازیافت از مخازن در کشور ادامه می‌یابد و این پیشرفت‌ها، قطعا دریچه‌های تازه‌ای را به روی صنعت نفت و گاز کشور می‌گشاید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۱۵۳۰۴ بازدید