سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN

۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت پارس جنوبی منتشر شد

عرضه ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت پارس جنوبی از امروز (۱۳ اسفند) در شعب منتخب بانک ملت آغاز شده و تا شش روز کاری ادامه دارد.

مدیر امور مالی شرکت نفت و گاز پارس در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر تصریح کرد: نرخ سود علی الحساب این اوراق ۲۰ درصد، نرخ بازخرید آنها پیش از سررسید نهایی در سال اول ۱۸ درصد و سال دوم به بعد ۱۹٫۵ درصد، همچنین نرخ موثر این اوراق ۲۷ درصد در نظرگرفته شده است.

به گفته جهان آرا، این اوراق چهار ساله، بی نام، معاف از مالیات و قابل بازخرید در همه شعب بانک عامل است و انتشار آنها تا روز پنج شنبه (۱۸ اسفند) در همه شعب منتخب بانک ملت ادامه دارد.

وی با بیان این که امسال ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت از سوی بانک ملت فروخته شد، گفت: بهمن امسال بانک ملت در دو مرحله اوراق مشارکت پارس جنوبی فروخت و اسفند امسال برای سومین بار مجوز انتشار پنج هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت پارس جنوبی از سوی بانک مرکزی به این بانک داده شد.

به گزارش شانا، امسال در مرحله نخست انتشار اوراق مشارکت پارس جنوبی، پنج هزار میلیارد ریال از سوی شرکت نفت و گاز پارس به عاملیت بانک تجارت منتشر و با توجه به نرخ سود سالانه ۱۷ درصد و نرخ بازخرید پایین این اوراق، تنها ۲۰ درصد این میزان فروخته شد.

در نتیجه تصمیم دولت برای جذاب شدن پول ملی، بانک مرکزی سیاست های پولی، اعتباری و نظارتی نظام بانکی کشور را ۵ بهمن امسال ابلاغ کرد که بر اساس آن نرخ سود اوراق مشارکت به ۲۰ درصد و نرخ سود تسهیلات بانکی تا ۱۵ درصد افزایش یافت.

افزایش سود اوراق مشارکت نفتی تا ۲۰ درصد موجب شد با استقبال گسترده مردم، در مرحله دوم انتشار اوراق مشارکت پارس جنوبی یک هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان از این اوراق در مدت دو روز( ۱۵ و ۱۶ بهمن امسال) به فروش رسید که با درخواست وزارت نفت و موافقت بانک مرکزی از ۱۷ بهمن ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر از این اوراق در شعب منتخب بانک های تجارت و ملت منتشر شد.

� ۱۰ برابر ارزش افزوده از یک بشکه نفت ایجاد می کنند.

قلعه بانی نخستین اقدام هیئت مدیره بورس انرژی را تدوین برنامه ای بر اساس چشم انداز ایران ۱۴۰۴ اعلام کرد و گفت: این بورس می تواند جذب سرمایه به سمت انرژی را افزایش دهد.

وی درباره نقدینگی موجود در کشور گفت: ایجاد سیستم های مالی، بانکی و بورس می تواند سرمایه های مردم را به بخش واقعی اقتصاد رهنمون کند تا از آسیب رسیدن به اقتصاد جلوگیری شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۱۴۱,۷۰۲ بازدید