سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

حفاری همزمان در فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با استقرار ۴ دکل

شمار دکل های حفاری فازهای ۲۲ تا ۲۴ میدان مشترک پارس جنوبی تا شهریور ۹۱ با نصب کامل جکت ها به چهار دکل افزایش خواهد یافت.

فرهاد ایزدجو در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: عملیات رول آپ (عمودسازی) نخستین جکت فاز ۲۲ تا ۲۴ پنجم اسفند امسال به پایان می رسد، همچنین عملیات لودآپ (حمل و بارگیری) این جکت در فروردین سال آینده آغاز می شود.

مجری فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با بیان این که چهار جکت (پایه های سکو) در این فازها باید نصب شود، افزود: اواخر اسفند امسال عملیات عمودسازی جکت دوم، اردیبهشت سال آینده نیز جکت سوم و چهارم و یک ماه پس از آن عملیات حمل و بارگیری این جکت ها انجام می شود.

وی از پیشرفت ۵۷ درصدی ساخت پالایشگاه خشکی فاز های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی خبر داد و افزود: با توجه به گذشت ۱۹ ماه از شروع این پروژه این میزان پیشرفت مناسب بوده است، زیرا هم اکنون ۱۶ ماه به تولید زودهنگام وقت باقی مانده است، ضمن آن که ماهانه به صورت متوسط در بخش خشکی و دریا ۳٫۲ درصد پیشرفت داریم.

ایزدجو با بیان این که این فازها در مجموع چهار سکوی دریایی و ۳۸ حلقه چاه دارند، گفت: هم اکنون یک دستگاه حفاری در فازهای ۲۲ تا ۲۴ وجود دارد و حفاری در حال انجام است و بر اساس برنامه همزمان با نصب جکت ها شمار دکل های حفاری این فازها به چهار دکل افزایش خواهد یافت.

مجری این فازها افزود: عملیات حفاری چاه ها در این فازها از چند ماه گذشته شروع شده و هم اکنون نخستین چاه این سه فاز تا عمق ۱۰۷۰ متری پیش رفته است.

وی کل خط لوله موردنیاز در فازهای ۲۲ تا ۲۴ را ۱۱۰ کیلومتر اعلام کرد و گفت: ۶۰ کیلومتر از خط لوله دریایی این فازها خریداری شده است و شرکت صدرا به عنوان پیمانکار بخش خط لوله عملیات لوله اندازی این فاز را از اردیبهشت سال آینده آغاز خواهد کرد.

به گفته وی، ساخت عرشه (تاپ ساید) این فازها از سوی شرکت صدرا در بندرعباس در حال انجام است.

تولید زودهنگام فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی در نیمه اول سال ۹۲

ایزدجو از وارد مدار تولید شدن فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی در نیمه اول سال ۹۲ خبر داد و گفت: در نخستین مرحله از تولید زودهنگام این فازها با ظرفیت روزانه ۱۵ میلیون متر مکعب و در مرحله دوم با ظرفیت تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز در مدار تولید قرار می گیرند.

مجری فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی از شروع تولید بخار در بخش خشکی این فازها تا خرداد ماه سال آینده خبر داد و گفت: نصب مکانیکی بویلر این فازها به پایان رسیده است، ضمن آن که همزمان با تولید بخار در این فازها بخش آبگیر و آب شیرین کن نیز به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: پکیج ها مختلف پالایشگاهی، تجهیزات ثابت مخازن، وصل ها و درام ها در حال نصب است.

دکتر ایزدجو زمان دقیق شروع کابل کشی در فاز ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی را فروردین سال ۹۱ اعلام و تصریح کرد: امیدواریم با شروع این کار برق رسانی به بخش های مختلف این فاز نیز همزمان آغاز شود.

مجری فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی از پایان ۸۵ هزار اینچ قطر عملیات پایپینگ در این فاز خبر داد و گفت: به زودی با راه اندازی خط تولید پایپینگ، ظرفیت روزانه پایپینگ لوله در این فاز به ۱۰ هزار اینچ قطر خواهد رسید.

ایزدجو گفت: در زمینه تامین منابع مالی پروژه مشکلی وجود ندارد و پول پیمانکاران در زمان مقرر پرداخت می شود، ضمن آن که تجهیزات سرچاهی برای چاه های اولیه موجود و بقیه تجهیزات این بخش نیز در دست تهیه است.

به گزارش شانا، قرارداد توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی خرداد سال گذشته با شرکت پتروسینا آریا و صدرا امضا شد.

تولید روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، تولید سالانه ۱۰۵ میلیون تن گاز مایع (ال پی جی)، تولید سالانه یک میلیون تن اتان برای تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد، از مهم ترین اهداف طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۱۳۳۳۳ بازدید