سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN

داوطلبان پیش از شرکت در گزینش چه آمادگی‌هایی داشته باشند؟

دبیر هیأت مرکزی گزینش وزارت نفت با تاکید بر اینکه برای پذیرش متقاضیان شرایط و ضوابط عمومی و انتخاب اصلح مدنظر است، معبارهای موجود در مرجله گزینش را تشریح کرد.

سید محسن نژاد حسینی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)، با بیان اینکه طبق ماده ۲ گزینش ضوابط عمومی اخلاقی، اعتقادی و سیاسی کارکنان در قالب ۷ بند مطرح در قانون درکسب نتیجه متقاضی تاثیر دارد، به بیان ویژگی‌های گزینش صنعت نفت پرداخت.

وی در تشریح هفت بند ضوابط عمومی، افزود: اعتقاد به دین مبین اسلام و یکی از ادیان مصوب در قانون اساسی؛ التزام عملی به احکام اسلام؛ اعتقاد و التزام به ولایت فقیه، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی؛ عدم اشتهار به فساد اخلاقی و تجاوز به فسق؛ عدم سابقه وابستگی تشکیلاتی، هواداری از احزاب، سازمان‌ها و گروه‌های غیر قانونی؛ عدم سابقه محکومیت کیفری و عدم اعتیاد به مواد مخدر ۷ بندی است که نداشتن هر کدام از آنها در کسب نتیجه منفی برای متقاضی تاثیر گذار خواهد بود.

نژادحسینی با تاکید بر اینکه ایثارگری و بومی‌بودن در گزینش افراد متقاضی تاثیر دارد، تصریح کرد: به عنوان نمونه در صورتی که از یکصد نفر نیرو که معرفی می‌شوند،  ۷۰ نفر دارای شرایط یکسان باشند، ایثارگران یا نیروهای بومی در صورت دارا بودن شرایط یکسان، از اولویت جذب بر خوردارند.

به گفته وی، ایثارگران در گزینش دارای اولویت هستند و در موارد محدودیت ظرفیت و کثرت تقاضا ملاک‌های تقدم مانند مناطق محروم، فعالیت در نهادهای انقلاب، شرکت در نماز جمعه و جماعات، پوشش چادر برای خواهران نسبت به داوطلبان اعمال می‌شود.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه، دعوت‌نامه گزینش به صورت نوبتی صادر می‌شود یا برای همه داوطلبین دریک زمان صادر خواهد شد؟ اظهار کرد: در جذب‌های انبوه به‌صورت فراخوان انجام پذیرفته و در جذب‌های موردی نیز به‌صورت فردی عمل می‌شود .

وی علاوه بر ضوابط عمومی همچنین به معیارهای انتخاب اصلح برای مشاغل حساس و خاص و مشاغلی که مدیریتی و حراستی هستند پرداخت و خاطرنشان کرد: ضوابط انتخاب اصلح ضوابطی است که در موارد محدودیت ظرفیت پذیرش و کثرت تقاضا، همچنین استخدام در مشاغل حساس مانند مشاغل آموزشی و امنیتی و موارد خاص همچون اعزام به ماموریت ثابت خارج از کشور به عنوان اولویت اعمال می‌شود.

داوطلبان پیش از شرکت در گزینش چه آمادگی‌هایی داشته باشند؟

به گفته دبیر هیأت مرکزی گزینش وزارت نفت، داوطلبان قبل از شرکت در گزینش باید التزام عملی و اخلاقی آنها اثبات و احراز شود. همچنین باید از احکام عملی مانند نماز، روزه، مطهرات،‌ نجاسات،  احکام مسافر، خمس و مسائل سیاسی روز در حد معمول یک فرد انقلابی و مسلمان مطلع بوده و با نهادهای انقلابی و ارکان جمهوری اسلامی آشنایی داشته باشند.

وی افزود: متقاضیان باید از مواردی که در کتاب رساله عملی برای یک مسلمان معمولی لازم است همچون احکام مسافر، خمس، زکات، روزه و نماز آگاهی داشته و بر آن مسلط باشند. بنابراین برای افرادی که شرایط آن را قانون مشخص کرده، سیر مطالعاتی مد نظر قرار گرفته است .

وی درباره شرایط فرد ایثارگر در گزینش گفت: این فرد در صورت داشتن شرایط عمومی دارای  اولویت است اما در صورت عدم دارا بودن شرایط عمومی پذیرفته نخواهد شد.

حسن شهرت مهم‌ترین گزینه در گزینش افراد

نژاد حسینی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه، تغییر محل سکونت آیا تاثیری در روند گزینش و نتیجه آن دارد؟ افزود: محل سکونت هیچ اثری ندارد اما در صورت تغییر مسلما کار گزینش‌گران کمی دشوار می‌شود اما چیزی که مهم است و در گزینش تاثیر دارد حسن شهرت و دارا بودن هفت‌بندی که عنوان شد، است؛ در صورتی که مدت سکونت بالاتر از ۵ سال باشد برای گزینش موثر است زیرا کار راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

دبیر هیأت  مرکزی گزینش وزارت نفت درباره حسن شهرت متقاضیان گفت: اگر فردی رد شود ما به جرایم و گناهان رسیدگی نمی کنیم، حسن شهرت و عدم حسن شهرت برای ما شرط است .

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۴۰۳۹۱ بازدید