سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

ارزیابی کیفی نفت بیش از ۱۰ کشور خاورمیانه در ایران

سرپرست پروژه های نفت خام در پژوهشگاه صنعت نفت از ارزیابی کیفی بیش از ۱۴۵ نوع نفت خام و مایعات گازی تولیدی کشور، همچنین نفت بیش از ۱۰ کشور تولید کننده نفت در منطقه خاورمیانه در پژوهشگاه صنعت نفت خبر داد.

علی اصغر پاسبان در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که کنترل کیفیت نفت خام های صادراتی ایران، یکی از وظایف واحد ارزیابی و کنترل کیفیت نفت خام پژوهشگاه صنعت نفت به شمار می آید، گفت: قیمت گذاری ها و تهیه شناسنامه نفت خام های صادراتی بر اساس ارزیابی های کیفی واحد ارزیابی نفت خام پژوهشگاه محاسبه می شود؛ از این رو این واحد، واحدی منحصر به فرد در منطقه خاورمیانه است.

سرپرست پروژه های نفت خام در پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: در چند سال گذشته فعالیت های واحد ارزیابی و کنترل کیفیت نفت خام پژوهشگاه صنعت نفت به گونه ای بوده است که بتواند با شرکت های خارجی رقابت کند و تقریبا در این کار نیز موفق بوده است، ضمن آن که در سال ۱۳۸۸ برای نخستین بار کارهای ارزیابی برای قیمت گذاری که در اروپا انجام می شد، با حضور ناظران خارجی در پژوهشگاه صنعت نفت انجام شد.

جلوگیری از خروج سالانه ۴ تا ۵ میلیون دلار ارز با ارزیابی نفت خام در کشور

پاسبان گفت: واحد ارزیابی و کنترل کیفیت نفت خام پژوهشگاه صنعت نفت با کنترل کیفیت و ارزیابی نفت خام های صادراتی به طور مستقیم سالانه از خروج ۴ تا ۵ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: هم اکنون بیش از ۱۰۰ نوع نفت خام و ۴۵ نوع مایعات گازی در کشور تولید می شود که پس از مخلوط شدن با یکدیگر به هشت نوع نفت خام تبدیل و به کشورهای خارجی صادر یا به ۹ پالایشگاه داخلی ارسال می شود.

پاسبان افزود: برای مثال تهیه شناسنامه یک نوع نفت خام در کشور از سوی پژوهشگاه صنعت نفت ۱۰ هزار دلار هزینه دارد، در حالی که این کار به غیر از هزینه حمل و نقل و نمونه برداری از سوی شرکت های خارجی در منطقه، بیش از ۳۵ هزار دلار هزینه برای کشور در بر دارد.

سرپرست پروژه های نفت خام در پژوهشگاه صنعت نفت با اشاره به این که واحد ارزیابی و کنترل کیفیت نفت خام پژوهشگاه صنعت نفت در حال رقابت با شرکت های دانش بنیان خارجی در منطقه است، گفت: به زودی پایگاه اینترنتی اطلاع رسانی از سوی پژوهشگاه صنعت نفت برای معرفی و ارائه خدمات و قابلیت های علمی و تحقیقاتی این واحد به شرکت های خارجی و کشورهای منطقه راه اندازی خواهد شد.

وی گفت: هم اکنون مشتریان اصلی پژوهشگاه صنعت نفت برای تعیین و ارزیابی کیفیت نفت خام شرکت های مناطق نفت خیز جنوب، شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، پالایشگاه های نفت داخلی و شرکت نفت و گاز پارس هستند، ضمن این که پژوهشگاه به شرکت های خصوصی که متقاضی ساخت پالایشگاه در داخل کشور و شرکت های که در کار سوآپ نفت خام فعالیت دارند نیز، خدمات ارائه می دهد.

پاسبان با بیان این که هم اکنون بیش از ۶۰ پالایشگاه جهان، بخشی از نفت خام خود را از ایران خریداری می کنند، گفت: این نفت خام با گزارش های ارزیابی پژوهشگاه به مشتریان معرفی می شود و هم اکنون در پژوهشگاه صنعت نفت اطلاعات نفت خام بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت در منطقه خاورمیانه موجود بوده و پژوهشگاه توانایی انجام ارزیابی های پیشرفته و تخصصی هر نوع نفتی را دارد.

وی با تاکید بر عنصر زمان در فرآیند تهیه شناسنامه های نفت خام گفت: در گذشته تهیه شناسنامه یک نوع نفت خام بیش از سه ماه طول می کشید اما هم اکنون در کمتر از ۱٫۵ ماه ۱۰ نوع نفت خام شناسنامه دار می شوند.

سرپرست پروژه های نفت خام در پژوهشگاه صنعت نفت گستره ای.پی.آی (API) هیدروکربورهای تولیدی در شرکت ملی نفت ایران را از ۱۰ تا ۵۰ ای.پی.آی اعلام کرد و گفت: گوگرد این محصولات نیز از ۰٫۵ درصد وزنی تا بالای ۴ درصد وزنی در نوسان است.

به گفته پاسبان، هم اکنون مرغوب ترین نفت خام صادراتی ایران از سوی شرکت نفت فلات قاره از منطقه نفتی لاوان و سیری تولید می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۳۱۴۷۳ بازدید