سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN

صرفه جویی ۱۰۳ میلیارد ریالی توسط نفت مسجدسلیمان

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان از صرفه جویی سالانه ۱۰۳ میلیارد ریالی این شرکت در کاهش مصرف ماده روان کننده نفت (DRA) در خطوط انتقال خبرداد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سید کمال موسوی؛ مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجد سلیمان صرفه جویی ۱۰۳ میلیارد ریالی را ناشی از احداث خطوط لوله جدید و اعمال اصلاحاتی در سیستم خطوط لوله انتقال نفت عنوان کرد و گفت : با انجام این اصلاحات ، میزان مصرف ماده روان کننده نفت یکهزار و ۵۸۰ لیتر در روز کاهش یافته است .

وی افزود : از ماده DRA برای روان کردن حرکت نفت خام درون خطوط لوله استفاده می شود و صرفه جویی و کاهش مصرف این ماده، دستاورد بزرگی برای مجموعه این شرکت در اجرای رهنمودها و منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر جهاد اقتصادی است.

وی خاطر نشان کرد: با اصلاحات انجام شده، این شرکت توانست به میزان ۱۰۳ میلیارد ریال در سال صرفه جویی ریالی داشته باشد.

موسوی در تشریح اقدامات انجام شده در این زمینه گفت : اعمال اصلاحاتی از سوی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب موجب شد مصرف ماده DRA از مقدار ۷۲۰ لیتر در روز در واحد بهره برداری قلعه نار تا سبز آب اهواز به طور کلی قطع شود .

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجد سلیمان ادامه داد: در اقدامی دیگر توسط کارشناسان این شرکت، مصرف روزانه ۲۴۰ لیتر ماده روان کننده در واحد بهره برداری نفت سفید قطع شد .

وی افزود: کارشناسان و متخصصان شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجد سلیمان، همچنین با اعمال اصلاحاتی دیگر در واحد بهره برداری شماره ۹ و واحد بهره برداری و نمک زدایی تل بزان، توانستند مصرف ماده DRA را در این واحدها از حدود ۶۰۰ لیتر در روز به ۲۴۰ لیتر در روز و هم اینک به ۱۲۰ لیتر در روز کاهش دهند .

موسوی خاطر نشان کرد: در مجموع سالیانه از هدر رفت ۱۰۳ میلیارد ریال در این شرکت جلوگیری شده است .

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان گفت: در واحد بهره برداری ذیلایی نیز در حال حاضر با اتخاذ تدابیری، گاز به طرف مشعل به کمترین مقدار ممکن رسانده شده و ضمن جلوگیری از سوزاندن گاز در مشعل، مقدار مصرف ماده روان کنندهDRA    از ۲۴۰ لیتر در روز به ۱۰۰ لیتر در روز کاهش  یافته است.

وی همچنین از افزایش ارسال گاز از واحد ذیلایی به به واحد NGL600 اهواز خبرداد و گفت: با تدابیر اعمال شده گاز ارسالی به کارخانه گاز مایع ۶۰۰ اهواز که پیش از این ۳۷ میلیون فوت مکعب در روز بود به ۶۲ تا ۶۴ میلیون فوت مکعب در روز افزایش یافت .

وی در تشریح اقدامات انجام شده در واحد ذیلایی توضیح داد: با اقدامات اعمال شده از سوزانیدن مقدار ۲۵ میلیون فوت مکعب در روز گاز تولیدی این واحد جلوگیری شد و با افزایش ارسال گاز به واحد گاز مایع اهواز، این اقدام در تهیه سوخت گرمایشی مورد استفاده شهروندان، به منظور مقابله با فصل سرما و آسایش شهروندان سهم بسیار ارزشمندی ایفا کرد .

موسوی تصریح کرد: از بعد زیست محیطی نیز این اقدام بسیار ارزشمند است که با جلوگیری از هرز رفت و سوختن گاز تولیدی در مشعل آلودگی هوای منطقه کاهش یافته و در واقع صنعت نفت با این اقدام حمایت خود در جهت زدودن آلودگی ها از محیط زیست را در عمل اثبات کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۳۴۴۹۹ بازدید