سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

تولید محصولات پتروشیمی با استفاده از ظرفیت های خالی افزایش می یابد

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از برنامه ریزی برای استفاده بیشتر از ظرفیت های خالی صنایع پتروشیمی با تامین خوراک مورد نیاز خبرداد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: استفاده بهینه از ظرفیت های خالی تولید به منظور افزایش توان تولید با برنامه ریزی های جدید در حال انجام است.

عبدالحسین بیات افزود: ظرفیت های خالی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در سراسر جهان وجود دارد ولی با یک برنامه جامع و مدون، قابلیت بهره برداری از این ظرفیت ها وجود دارد.

وی ادامه داد: صنایع پتروشیمی ایران هم اکنون دارای ظرفیت هایی خالی تولید است که با برنامه ریزی و سرمایه گذاری های جدید و تامین خوراک واحدهای تولیدی، استفاده از ظرفیت های خالی برای افزایش تولید میسر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به برنامه ریزی برای دستیابی به ظرفیت تولید ۱۰۰ میلیون تنی در صنعت پتروشیمی گفت: ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی هم اکنون در مرز ۵۱ میلیون تن است.

وی درباره برنامه های آینده صنعت پتروشیمی اظهار کرد: قرار است در برنامه پنجم توسعه ۵۰ میلیون تن ظرفیت جدید نصب شود که این میزان، معادل ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی در نیم قرن گذشته خواهد بود و با تحقق آن مجموع ظرفیت صنعت پتروشیمی به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید.

بیات با بیان این که دستیابی به این هدف به ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید نیاز دارد، افزود: تا پایان برنامه چهارم در مجموع با ۴۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری، ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی به ۵۱ میلیون تن رسیده است.‌

وی از تسهیلات ویژه صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری بانک‌های عامل در طرح‌های پتروشیمی خبر داد و گفت: متولیان صنعت پتروشیمی با همراهی سازمان حمایت از سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی در وزارت اقتصاد و دارایی، با حضور در همایش‌های بین‌المللی به معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران می‌پردازند.

بیات درباره فعالیت‌های انجام شده در زمینه توسعه صنایع پایین دستی گفت: با گرد هم آمدن سه قطب استانداری‌ها از وزارت کشور، پتروشیمی از وزارت نفت و معاونت برنامه‌ریزی وزارت امور اقتصاد دارایی اقدام های موثری برای توسعه این صنایع در کشور انجام شده است.

وی هدف‌گذاری صنعت پتروشیمی را برای بالا بردن ارزش افزوده محصولات میانی پتروشیمی به کالاهایی با ارزش افزوده بالاتر عنوان و ابراز امیدواری کرد که روزی برسد که یک قطره نفت خام از کشور صادر نشود و تمام آن به محصولات پایین دستی ارزشمند تبدیل شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۱۹۳۸۴ بازدید