سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

مصرف ۳٫۲ میلیارد مترمکعب گاز در هفته نخست اسفند

مشترکان بخش های خانگی، ‌تجاری، صنعتی و نیروگاهی کشور در نخستین ماه پایانی امسال با میانگین روزانه ۵۴۰ میلیون متر مکعب،‌ بیش از سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب گاز مصرف کردند.

به گزارش شانا، این مشترکان در بازه زمانی اول تا ششم اسفند امسال سه میلیارد و ۲۳۹ میلیون متر مکعب گاز مصرف کردند که این  مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال پیش (دو میلیارد و ۵۵۶ میلیون متر مکعب) ۶۸۳ میلیون متر مکعب افزایش نشان می دهد.

مشترکان خانگی،‌ تجاری و صنعتی غیر عمده نیز هفته نخست امسال به طور میانگین نزدیک به ۴۱۵ میلیون متر مکعب گاز مصرف کردند که در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال قبل ۱۹۶ میلیون متر مکعب افزایش یافته است.

این مشترکان در بازه زمانی اول تا ششم اسفند امسال دو میلیارد و ۴۸۸ میلیون متر مکعب گاز مصرف کرده اند؛ در حالی که مصرف گاز آنها در دوره زمانی مشابه سال پیش، ‌دو میلیارد و ۲۹۲ میلیون متر مکعب بوده است.

بررسی آمار مصرف گاز طبیعی در دوره زمانی یاد شده نشان می دهد مصرف گاز این بخش در مقایسه مدت مشابه سال گذشته، بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است.

بر اساس آمارهای رسمی شررکت ملی گاز ایران، بیشترین مصرف گاز در هفته نخست اسفند امسال با ۵۶۴ میلیون مترمکعب به روز سه شنبه (اول اسفند) و کمترین مقدار مصرف نیز با ۵۱۴ میلیون مترمکعب به روز شنبه (۶ اسفند) مربوط می شود.

ورود پیاپی چند توده هوای سرد و بارش های سنگین برف و باران در استان های سردسیر سبب شده است دمای میانگین کشور کاهش یابد و مصرف گاز به ۵۶۴ میلیون متر مکعب افزایش یابد.

این عدد از دو منظر قابل توجه است؛ نخست توانایی و قابلیت های مدیریتی شرکت ملی گاز در تامین گاز همه استان ها با توجه به برودت هوا و دوم افزایش ۲۰ درصدی مصرف این حامل انرژی است که در پی بروز سرما در کشور ایجاد شده است.

توصیه همیشگی فعالان عرصه صنعت گاز به ویژه در شرایط سرما، استفاده از عایق های مناسب در ساختمان (کف و سقف) بهره گیری از پنجره های دو جداره،عایق بندی موتورخانه،‌ همچنین استفاده از لباس مناسب و مواردی از این دست است.

با سپری شدن روزهای پایانی سال و نزدیک شدن به سال نو و گرم تر شدن هوا، رسیدگی به دستگاه های گرمازا و حرارتی که در نیمه دوم سال کاربردشان بیشتر است، می تواند عبور از زمستان سال آینده را دلچسب تر سازد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۱۸۳۱۴ بازدید