سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

پیشرفت فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی از ۸۰ درصد گذشت

پیشرفت فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی که قراراست نیمه سال آینده به بهره برداری برسد، تا پایان دی امسال به ۸۰٫۷۶ درصد رسید.

به گزارش خبرنگار شانا، طرح توسعه این دو فاز با هدف تولید ۵۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی تصفیه شده در روز برای تزریق در شبکه سراسری کشور در بخش های ساخت و نصب سکوهای دریایی، خط لوله دریایی، پالایشگاه و حفاری چاه ها در حال اجراست.

ساخت دو سکوی دریایی فازهای ۱۵ و ۱۶ با ۶۸٫۵۵ درصد پیشرفت و ساخت خط لوله این بخش نیز با ۹۴ درصد پیشرفت از سوی شرکت ایزوایکو و صف در منطقه بندرعباس در حال اجراست.

بر اساس مذاکره های انجام شده میان شرکت نفت و گاز پارس با شرکت ایزوایکو قرار شد با شتاب بخشیدن به ساخت سکوی فازهای ۱۵ و ۱۶ این سکوها را در خرداد سال آینده تحویل شرکت نفت و گاز پارس دهند.

همچنین در بخش خشکی ساخت پالایشگاه این دو فاز میدان مشترک ۸۲ درصد پیشرفت داشته است.

بر اساس اعلام شرکت نفت و گاز پارس، پالایشگاه فازهای ۱۵-۱۶ میدان پارس جنوبی در نیمه سال آینده به تولید خواهد رسید و در بخش دریایی نیز با بهره برداری از سکوها تولید گاز از این فازها آغاز خواهد شد.

حدود ۱۰۰ درصد کالاهای مورد نیاز در بخش حفاری دو فاز یاد شده تامین شده است و پیشرفت حفاری چاه های این فازها در ۱۰ ماه نخست امسال به ۷۸٫۱۹ درصد رسید.

به گزارش شانا، عباس حاج حسینی، مدیر فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی در شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران پیش تر از راه اندازی همه بخش های فراساحلی این دو فاز مشترک گازی در خلیج فارس تا تابستان سال آینده خبر داده و گفته بود: هم اکنون عملیات لوله گذاری دریایی این دو فاز مشترک گازی در خلیج فارس به پایان رسیده و تکمیل عملیات لوله گذاری برخی از فعالیت های دریایی همچون نصب اسکول ها و برخی از پایه های لوله در خلیج فارس باقی مانده است.

بر اساس اعلام شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران، درمجموع در این پروژه حدود ۱۵ هزار تن سازه فراساحلی طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی خواهد شد و تاکنون دو جکت هر یک به وزن تقریبی ۲ هزار و ۵۰۰ تن در خلیج فارس نصب و راه اندازی شده است، ضمن آن که سه پایه سکو و عرشه های سنگین درمجموع به وزن تقریبی ۱۰ هزار تن تا تیرماه سال آینده، نصب و راه اندازی می شود.

بر پایه این گزارش و اعلام شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران تا تابستان سال آینده نصب چهار جکت سه پایه چهار پل و دو عرشه سنگین فازهای ۱۵ – ۱۶ در خلیج فارس انجام می شود و همه سازه های فراساحلی فازهای ۱۵ – ۱۶ پارس جنوبی در خلیج فارس به پایان می رسد.

پیمانکار اصلی طرح توسعه فازهای ۱۵-۱۶ پارس جنوبی شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی، ایزوایکو، صف و شرکت حفاری دانا کیش به عنوان پیمانکار حفاری، همچنین علاوه بر احداث واحدهای پالایشی، آماده سازی سایت اصلی نیز به عهده شرکت آریا نفت شهاب است.

تاریخ شروع پروژه توسعه این دو فاز آذر ۱۳۸۵ و نوع قرارداد آن به صورت تامین از منابع داخلی و اوراق مشارکت است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۱۸۶۹۶ بازدید