سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

۱۰ میلیارد دلار برای اجرای پروژه های پارس جنوبی لازم است

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از اختصاص حدود ۱۱ میلیارد دلار منابع مالی در اختیار این شرکت در سال جاری و نیاز ۱۰ میلیارد دلاری آن خبر داد.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس، مهندس موسی سوری در مراسم اختتامیه سومین همایش ملی چشم انداز توسعه پایدار، یکپارچه و دانایی محور منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: بودجه سالانه مورد نیاز این شرکت ۲۱ میلیارد دلار است.

وی در باره حجم عظیم سرمایه گذاری های انجام شده در مدت دو سال اخیر در حوزه عملیاتی پارس جنوبی ادامه داد: تا پیش از سال ۸۹ در شرکت نفت و گاز پارس ۳٫۷ میلیارد دلار جذب شده بود؛ این در حالی است که سال گذشته با جهش سه برابری نسبت به سال های پیش از آن، نزدیک به ۸٫۴ میلیارد دلار سرمایه در پارس جنوبی جذب شد.

سوری، یکپارچگی در صنعت نفت را از شاخص های مهم توسعه یافتگی در این صنعت عظیم خواند و تصریح کرد: در پارس جنوبی، دست نیاز ما به سوی همه اندیشمندان دراز است و حمایت علمی فرهیختگان و نخبگان دانشگاهی کشور را لازم داریم.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تاکید کرد: توسعه ملی باید بدون تاخیر و با اعمال مدیریت هزینه ها انجام شود و این مهم در حوزه عملیاتی پارس جنوبی بیش از سایر نقاط کشور، ضرورت دارد.

سوری یادآور شد: در سال های گذشته تلاشگران عرصه صنعت نفت در پارس جنوبی آنقدر شتاب در کارهای اجرایی را لازم احساس می کردند که فرصت نکردند حوزه های دانشگاهی را در توسعه پارس جنوبی سهیم کنند، اما این ضرورت با برگزاری همایش ملی توسعه پایدار، همپای تلاش شبانه روزی برای توسعه پارس جنوبی در اولویت قرار گرفت.

وی با اشاره به چرخش رویکرد سومین همایش توسعه پایدار منطقه ویژه پارس، تصریح کرد: پس از فرمان مقام معظم رهبری به جهاد اقتصادی به ویژه در حوزه پارس جنوبی، رویکرد همایش بر توسعه مخزن مشترک پارس جنوبی متمرکز شد؛ به گونه ای که در این همایش از ۲۰۷ مقاله دریافتی، ۷۰ مقاله در حوزه توسعه مخزن بوده است، ضمن این که در حوزه فناوری های نفت وگاز نیز مقالات ارزشمندی ارائه شد.

مراسم اختتامیه سومین همایش ملی چشم انداز توسعه پایدار، یکپارچه و دانایی محور منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در افق ۱۴۰۴ و ۱۴۴۴ چهارم اسفند (پنج شنبه) با رویکرد جهاد اقتصادی و صیانت از منافع ملی در میدان مشترک پارس جنوبی در محل مرکز همایش های خلیج فارس برگزار شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۳۹۲,۴۶۴ بازدید