سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

پیشنهاد افزایش سود اوراق مشارکت به ۳۵ درصد

بهره برداری کامل از گنجینه گازی پارس به ۴۰ میلیارد دلارسرمایه نیاز دارد/ پیشنهاد افزایش سود اوراق مشارکت به ۳۵ درصد

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس می گوید: برای تولید و بهره برداری تمامی فازهای باقی مانده پارس جنوبی حدود ۴۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این مطلب درجمع خبرنگاران، گفت: هم اکنون حدود ۶۸ میلیارد دلار پروژه در پارس جنوبی در دست اجرا است.

وی تصریح کرد: پارس جنوبی برای تکمیل پروژه های خود طی دو سال، هر سال به ۲۰میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد تا به تولید ۸۰۰ میلیون مترمکعب گاز در روز دست یابد.

به گفته سوری، بودجه مصوب برای توسعه پارس جنوبی در سال جاری ۲۱ میلیارد دلار و برای سال آینده نیز ۲۱ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: ارزش اقتصادی ۸۰۰ میلیون مترمکعب گاز تولیدی از پارس جنوبی با احتساب ۵۰ دلار برای هر بشکه نفت خام معادل ۱۱۰ میلیارد دلار است.

نفت خام میدان فردوسی دوبرابر نفت خام کل کشور چین است

سوری اظهار کرد: میدان فردوسی با۳۴ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا، ۲ برابر کل ذخایر نفت خام چین که حدود ۱۶ میلیارد بشکه نفت خام است، ذخایر نفتی دارد.

مدیرعامل نفت و گاز پارس، همچنین از بهره برداری کامل فازهای ۱۲، ۱۵-۱۶ و ۱۷-۱۸ میدان مشترک پارس جنوبی در نیمه دوم سال ۹۱ خبر داد و افزود: بر اساس تصمیم های گرفته شده و تعهد پیمانکاران در بخش خشکی، پالایشگاه فازهای ۱۲، ۱۵-۱۶ و ۱۷-۱۸ میدان مشترک پارس جنوبی در سال آینده به تولید خواهد رسید و در بخش دریایی نیز با بهره برداری از یک سکو در هر فاز تولید گاز از این میدان آغاز خواهد شد.

سوری در باره آخرین وضعیت توسعه بخش مشترک لایه نفتی پارس جنوبی گفت: این بخش شامل نواحی A1، B ,C است که قرارداد چاه های توصیفی – تولیدی آنها به ارزش ۱۸۲ میلیون دلار با شرکت گلوبال پتروتک بسته شده و بر اساس برنامه در مدت ۴۷۰ روز باید عملیات آن انجام شود.

وی با بیان این که از ناحیه A1 تولید انجام خواهد شد، تصریح کرد: با توجه به طولانی بودن دوره ساخت این کشتی (در مدت سه سال)، مجوز اجاره کشتی FPSO(شناور ذخیره سازی و پالایشگاهی) صادر شده است.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس افزود: قیمت شناور FPSO، سیصد و بیست میلیون دلار برآورد شده که از منابع داخلی نفت تامین می شود و برای اجاره آن و تامین دکل نیز مجوز دریافت ۱۰۰ میلیون دلار اعتبار از وزیر نفت گرفته شده است.

سوری با بیان اینکه کوتاهترین راه برای آغار تولید از لایه نفتی پارس جنوبی، اجاره شناور ذخیره سازی و پالایشگاهی است، گفت: اجاره شناور دو تا سه ماه زمان نیاز دارد اما پیش از آن تکمیل و حفاری چاه ها باید در مدت ۶ ماه انجام شود، ضمن آنکه با اجاره این شناور سال آینده تولید از لایه نفتی پارس جنوبی آغاز و پس از حفاری و اتصال شناور به سکو، نفت دریافتی به وسیله این کشتی دریافت و ذخیره سازی می شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با تاکید بر اینکه مشکلی در تامین منابع مالی برای بهره برداری از لایه نفتی پارس جنوبی وجود ندارد، افزود: پروژه بهره برداری از این لایه به صورت بیع متقابل بسته شده و منابع آن از سوی شرکت نیکو و پتروایران تامین خواهد شد.

برداشت قطر از میدان مشترک پارس جنوبی کمتر از دو برابر ایران است

سوری با بیان اینکه برداشت قطر از میدان مشترک پارس جنوبی کمتر از دو برابر ایران است، گفت: تولید روزانه ایران از این میدان حدود ۲۹۳ میلیون متر مکعب گاز است و روزانه حدود ۳۰ میلیون متر مکعب از این میزان به وسیله خط لوله ۵۰۰ کیلومتری با هدف افزایش ضریب بازیافت برای تزریق به چاه های خوزستان ارسال می شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس درباره روند تزریق گاز فازهای ۶، ۷و ۸ پارس جنوبی به چاه های نفتی خوزستان گفت: در زمستان با توجه به افزایش مصرف گاز، تزریق به چاه های نفتی به روزانه ۱۰ تا ۲۰ میلیون متر مکعب کاهش می یابد ولی هم اکنون روزانه به صورت میانگین ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به این چاه ها ارسال و تزریق می شود.

وی اظهار امیدواری کرد که با کاهش مصرف گاز در تابستان، تا پایان سال آینده با اجرای پروژه “راه حل دائمی” در فاز ۸ پارس جنوبی، روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز به چاه های خوزستان برای تزریق ارسال شود.

تولید فازهای  ۶،۷ و ۸  پارس جنوبی به ۱۱۰ میلیون دلار در سال افزایش یافت

سوری یاداور شد: با اضافه شدن یک میلیون متر مکعب گاز به تولید فازهای ۶،۷ و ۸  پارس جنوبی، ارزش تولید این فازها سالانه به ۱۱۰ میلیون دلار افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در باره انجام آخرین تغییرات انجام شده با عنوان “راه حل دائمی” در فازهای ۶،۷ و ۸ پارس جنوبی گفت: این پروژه در فازهای ۶ و ۷ انجام شده و با انجام پروژه “اصلاح فرآیند” در فاز ۸ تا سه ماه آینده، علاوه بر جلوگیری از آلودگی محیط زیست، گاز این فازها به عنوان یک ارزش اقتصادی به جای سوزانده شدن در مشعل به شبکه سراسری منتقل خواهد شد.

سوری تصریح کرد: همچنین پروژه دیگری که اصلاح فرآیند است با عنوان “آف گس کمپرسور” در این سه فاز باید انجام شود که با انجام این پروژه و پروژه “راه حل دائمی” در مجموع از سوزاندن ۵٫۲ میلیون متر مکعب گاز در مشعل ها جلوگیری می شود.

ضرورت افزایش سود اوراق مشارکت پارس جنوبی به ۳۰ تا ۳۵ درصد

سوری با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر مسئولان به تامین منابع مورد نیاز برای توسعه فازهای باقی مانده پارس جنوبی گفت: در صورت استفاده و بهره مندی از همه منابع اقتصادی و جذاب کردن سود اوراق ارزی و ریالی، در کمتر از دو تا سه روز حدود ۷۰ میلیارد دلار سرمایه برای توسعه فازهای پارس جنوبی جذب خواهد شد.

وی گفت: در صورت افزایش سود اوراق مشارکت پارس جنوبی به ۳۰ تا ۳۵ درصد، بخش عظیمی از سرمایه های پنهان مردم در پارس جنوبی هزینه خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۴۱۴۰۲ بازدید