سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

مراحل انجام گزینش استخدامی صنعت نفت اعلام شد

با اعلام نتایج مصاحبه آزمون‌های استخدامی شرکت‌های ملی نفت و پالایش و پخش فرآورده‌های نفت ایران، مراحل انجام گزینش استخدامی صنعت نفت برای اطلاع‌ پذیرفته‌شدگان، اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت (MOP)، مراحل کلی گزینش صنعت نفت شامل تشکیل پرونده،  تحقیقات، مصاحبه، ارزیابی و اعلام نتیجه  است که فرآیند گردش کار در گزینش وزارت نفت به صورت کامل‌تر شامل مراحل زیر است:

صدور معرفی نامه از تامین نیروی انسانی شرکت‌ها

۱- تشکیل پرونده

۲- تکمیل پرسشنامه

۳- ثبت در سیستم کامپیوتری

۴- مکاتبات اداری

۵- واحد تحقیق – انجام تحقیق توسط محقق و عودت پرونده به مسئولان

۶- واحد مصاحبه –  دعوت از متقاضی –  انجام مصاحبه – کنترل مصاحبه

۷- مکاتبات اداری

۸- ارجاع به ارزیابی

۹- حسب ضرورت ارجاع مجدد به واحد تحقیق یا مصاحبه ( تحقیق تکمیلی / مصاحبه ارشادی /سیر مطالعاتی)

۱۰- مجدداً ارجاع به ارزیابی

۱۱- جمع بندی نظرات و ابلاغ رأی

۱۲- اعلام نتیجه ( اداری )

۱۳- ابلاغ رأی  مثبت یا منفی و اعلام به دستگاه

۱۴- ثبت در سیستم  کامپیوتری  و راکد نمودن پرونده – بایگانی

۱۵- واجد شرایط عمومی نیست =۱-۱۵ دریافت درخواست تجدید نظر از سوی متقاضی

۱۶- بررسی مجدد در مرحله اول تجدید نظر ( اعلام رأی  ) – اعلام نتیجه مثبت یا منفی و اعلام به دستگاه

۱۷-  ورود پرونده به هیأت

۱۸- ۱-۱۸- انجام کار کارشناسی روی پرونده ۲-۱۸ ارجاع پرونده به واحد تحقیق حسب ضرورت ۳-۱۸ ارجاع پرونده به مصاحبه حسب ضرورت ۴-۱۸ ارجاع پرونده به دبیر جهت طرح در هیأت

۱۹- ۱-۱۹ تصمیم‌گیری در هیأت ۲-۱۹ صدور رأی  مبنی بر واجد شرایط بودن یا نبودن و یا گزینش مشروط  (انجام مصاحبه ارشادی و اخذ تعهد مبنی بر مکاتبه با هسته مربوطه )۴-۱۹ صدور رأی  مبنی بر واجد شرایط نبودن متقاضی ۱-۴-۱۹ دلالت متقاضی به دیوان عدالت اداری

مشمولان گزینش چه کسانی هستند؟

 براساس این گزارش، طبق قانون مشمولان گزینش عبارتند از: داوطلبان ورود به خدمت شامل رسمی و غیر رسمی یا غیر ثابت ( پیمانی، قراردادی، روزمزد، خرید خدمت، حق‌التدریس و عناوین مشابه متعهدین خدمت، متقاضیان استخدام مشمول قانون کار در کلیه دستگاه‌های اجرایی، داوطلبان بورسیه های بلند مدت داخل و خارج از کشور ، مامورین ثابت خارج از کشور، ماموران و منتقل شده‌ها به دستگاه‌های مشمول قانون گزینش در مشاغل حساس، داوطلبان پذیرفته شده در مراکز و دانشسراهای تربیت معلم، تعهد دبیری و کارکنان شرکت‌های خدماتی طرف قرارداد با دستگاه‌های اجرایی برای بکارگیری در مشاغل اداری، کارشناسی، آموزشی و حساس).

در این رابطه همه وزارتخانه‌ها (به‌جز اطلاعات) سازمان‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی، شهرداری‌های کشور، بانک‌های کشور، نهادهای انقلاب اسلامی، موسسات و شرکت‌های دولتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است و شرکت‌هایی که تمام یا قسمتی از بودجه آنها از بودجه عمومی تامین می شود و … مشمول قانون گزینش هستند.

همچنین داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیر بورسیه یا غیر متعهد خدمت و مراکز آموزش عالی غیر وابسته به دستگاه‌های مشمول قانون گزینش و نیز قضات و اعضاء هیأت  علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پرسنل نیروهای مسلح شامل کادر نظامی و غیر نظامی ارتش، سپاه و نیروهای انتظامی از شمول گزینش مستثنی بوده و تابع ضوابط مربوط به خود هستند.

ارکان گزینش کشور شامل موارد زیر است: ۱- رئیس جمهور: ریاست عالیه گزینش کشور را به عهده دارد و می‌تواند اداره امور گزینش کشور را مستقیما اداره کند و یا آن‌را به عهده دیگری بگذارد.

۲- هیأت عالی گزینش: این هیأت  توسط رئیس جمهور و طبق ضوابط موجود تشکیل می‌شود و از جمله وظایف آن ایجاد هیأت مرکزی گزینش در دستگاه‌های اجرایی، تعیین سیاست‌ها، خط مشی‌ها و ضوابط گزینش و هم‌چنین بررسی و احراز صلاحیت اعضا و هیأت‌‌ها و هسته‌های گزینش و نظارت بر حسن اجرای مقررات است. دبیر خانه این هیأت در نهاد ریاست جمهوری مستقر بوده و زیر نظر دبیر هیأت‌ عالی گزینش اداره می‌شود. دبیر مسئول اجرای مقررات و تصمیمات هیأت  عالی است .

۳- هیأت‌های مرکزی گزینش: مسئول نظارت و هماهنگی در اجرای قانون گزینش و مقررات مربوطه در دستگاه‌های مشمول قانون هستند و از جمله وظایف این هیأت‌‌ها، تجدید نظر در مرحله دوم، ایجاد هسته‌های گزینش، بررسی، انتخاب و معرفی اعضا هسته‌ها و نظارت بر عملکرد هسته‌های گزینش است.

هسته‌های گزینش، مرجع ابتدایی بررسی صلاحیت داوطلبان استخدام و سایر موارد مذکور در قانون گزینش است. مدیر هسته مسئولیت اداره اجرایی هسته را برعهده دارد و از جمله وظایف هسته‌ها اجرای دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و سایر امور اجرایی محوله از سوی هیأت  مرکزی و هیأت  عالی گزینش است.

ضوابط حاکم بر گزینش: علاوه بر لزوم احراز شرایط عمومی استخدام شامل صلاحیت‌های علمی و توانایی‌های جسمی و روانی که به وسیله آزمون و توسط دستگاه مشخص می‌شود، متقاضیان باید حائز ضوابط گزینش (عمومی، انتخاب اصلح ) نیز باشند.

همچنین ضوابط عمومی، حداقل ضوابطی است که فرد متقاضی جهت استخدام باید حائز آن باشد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۳۰۱,۰۱۲ بازدید