سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

حجم پروژه های پارس جنوبی، ۲ برابر بودجه عمرانی کل کشور است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: حجم طرح های توسعه ای پارس جنوبی، بیش از ۲ برابر بودجه عمرانی کل کشور تخمین زده می شود که این واقعیت نشان از اهمیت بالای مگاپروژه های شرکت ملی نفت ایران دارد.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به عسلویه، احمد قلعه بانی؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، در سومین همایش ملی «چشم انداز توسعه پایدار، یکپارچه و دانایی محور» گفت: تعیین هزینه های مربوط به اجرای مگاپروژه ها به سادگی امکان پذیر نیست؛ چراکه حجم هزینه های توسعه ای پارس جنوبی، بیش از ۲ برابر بودجه عمرانی کل کشور تخمین زده می شود و این امر نشانگر این مطلب است که فرآیندهای مالی هریک از فازهای این منطقه به اندازه یک استان نیاز به کار و برنامه ریزی دارد.

وی با اشاره به روند اجرایی پروژه های بالادستی صنعت نفت در شرکت ملی نفت ایران گفت: آمار و ارقام ارائه شده از سوی مدیریت برنامه ریزی تلفیقی حکایت از این مطلب دارد که امسال بیش از ۱۴۰ میلیارد دلار پروژه در این شرکت در دست اجرا است که رقم بی سابقه ای است.

قلعه بانی ادامه داد: در اجرای پروژه های توسعه ای و تولید از میادین نفت وگاز در شرایط مطلوبی به سر می بریم؛ به طوری که امسال کاهش تولید نفت ناچیز بود و طی سال آینده با افزایش ۵ درصدی تولید نفت، این افت تولید جبران خواهد شد.

وی در باره تولید گاز در کشور نیز گفت:بنابر برنامه ریزی های صورت گرفته، تولید گاز کشور در سال آینده در حدود ۱۰۰ میلیارد مترمکعب افزایش خواهد یافت که رقم بسیار چشمگیری است.

قلعه بانی ادامه داد: امسال بیش از ۲۵ میلیارد دلار قرارداد در صنعت نفت امضا شده است، این در حالی است که این رقم در سال گذشته در حدود ۳۵ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه تحریم ها نتوانسته خللی در توسعه فعالیت های صنعت نفت و گاز کشور ایجاد کند، یادآور شد: نفت ایران مشتریان خاص خود را دارد و تحریم کشورهای غربی نمی تواند باعث ایجاد بحران در صنعت نفت کشور شود.

قلعه بانی درباره توقف صادرات نفت ایران به فرانسه و انگلیس نیز گفت: در طول ۱۰۳ سال از حیات صنعت نفت ایران هیچگاه شیرهای نفت را به روی کشورهای دیگر نبسته ایم و از این منبع ارزشمند انرژی استفاده سیاسی نکرده ایم، با این وجود در صورتی که کشوری قصد فروش نفت ایران به کشورهای انگلیس و فرانسه را داشته باشد، با آن برخورد خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: بنابر پیش بینی های صورت گرفته، طی ۵ سال آینده سیستم تجارت جهانی دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد و قدرت های جدید اقتصادی خلق شده و واحدهای پولی جهان به ارزهایی غیر از یورو و دلار متکی خواهد بود.

تدوین نظام های تشویقی و تنبیهی برای پیمانکاران پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر برخی از پروژه های تعریف شده در توسعه فازهای پارس جنوبی عقب تر از برنامه هستند، گفت: پیمانکاران باید در روند اجرای این پروژه ها تجدید نظر کنند تا بتوانند آن ها را به برنامه زمان بندی تعیین شده برسانند.

وی با بیان اینکه تمامی پیمانکاران صنعت نفت باید از منافع ناشی از اجرایی شدن طرح ها و پروژه های این میدان بزرگ گازی منتفع شوند، گفت: در همین راستا تدوین نظام های تشویقی و تنبیهی برای پیمانکاران پارس جنوبی در دستور کار قرار گرفته است.

قلعه بانی توضیح داد: پیمانکارانی که بتوانند پروژه های مورد نظر خود را در زمانی کوتاه تر از زمان برنامه ریزی شده به اتمام برسانند، به ازای هر ماه تعجیل در اجرای قرارداد ۵۰ میلیون دلار پاداش می گیرند و در صورت تاخیر در اجرای پروژه ها نیز جریمه ماهیانه ۵۰ میلیون دلاری برای آنان در نظر گرفته شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که در جریان برگزاری همایش ملی «چشم انداز توسعه پایدار، یکپارچه و دانایی محور» در پارس جنوبی بتوان الگوها و شاخص های مربوط به میزان مصرف، کیفیت منابع هیدروکربوری، ظرفیت مخازن و معیارهای ازدیاد برداشت از میادین نفت و گاز را تدوین کرد تا ملاک سنجشی برای عملکرد و فعالیت های شرکت ملی نفت ایران باشد.

گفتنی است سومین همایش ملی چشم انداز توسعه پایدار، یکپارچه و دانایی محور با محوریت توسعه صنعت نفت و گاز ایران، طی دوروز (۳ و ۴ اسفندماه) از سوی شرکت نفت و گاز پارس با همکاری سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، برگزار می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۲۳۴۶ بازدید