سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

سال ۹۱ در پارس جنوبی به نفت می رسیم

بزرگترین مخزن هلیوم جهان در پارس جنوبی است/سال ۹۱ در پارس جنوبی به نفت می رسیم

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اظهار کرد: پارس جنوبی با دارا بودن بزرگترین مخزن هلیوم در رتبه نخست جهانی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به عسلویه ، موسی سوری؛ مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در سومین همایش چشم انداز توسعه پایدار، یکپارچه و دانایی محور که صبح امروز (۳ اسفند) در عسلویه برگزار شد با اعلام این خبر افزود: پارس جنوبی، حدود ۲۸ درصد از ذخایر هلیوم جهان را داراست و به ترتیب روسیه و آمریکا با ذخایر ۲۷ و ۲۶ درصد در رتبه های دوم و سوم پس از ایران قراردارند.

ارزش گنجینه پارس جنوبی معادل صادرات ۱۰۲ ساله نفت ایران است

مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس، ارزش اقتصادی میزان گاز ذخیره شده در میدان گازی پارس جنوبی را با احتساب بشکه ای ۵۰ دلار، معادل صادرات ۱۰۲ ساله نفت ایران اعلام کرد.

برداشت ۸۰۰ میلیارد متر مکعب گاز از میدان مشترک پارس و یک میلیون بشکه نفت خام از میدان مشترک و غیر مشترک، می تواند تحول اقتصادی چشم گیری را در عمران و آبادی کشور ایجاد کند.

وی ارزش اقتصادی هریک از فازهای پارس جنوبی را حدود ۴ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: راه اندازی ۱۴ فاز پارس جنوبی، می تواند حدود ۱۸ درصد تولید ناخاص ملی را افزایش دهد که در نهایت این امر رونق اقتصادی کشور را به همراه دارد.

لایه های نفتی پارس جنوبی نیمه دوم سال آینده به تولید می رسند

سوری با بیان اینکه استقرار دکل حفاری و آغاز عملیات حفاری چاه توصیفی طرح توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی به زودی آغاز می شود از به تولید رسیدن این لایه ها در نیمه دوم سال آینده خبر داد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اظهار کرد: شرکت نفت و گاز پارس در نظر دارد به یکی از ۵ شرکت برتر بین المللی در زنجیره تامین نفت و گاز کشور تبدیل شود و این هدف را سر لوحه برنامه های خود قرار داده است.

وی سهم ذخایر گازی ایران در میدان مشترک پارس جنوبی را حدود ۲٫۱۴ تریلیون متر مکعب برآورد کرد و گفت: از این رو جایگاه و نقش مهم و تعیین کننده منطقه اقتصادی ویژه انرژی پارس در اقتصاد کلان و تحقق اهداف چشم انداز بیست ساله نظام غیر قابل انکار است.

سوری اظهار کرد: این همایش می تواند با بهره گیری از مجموعه سرمایه های فکری و ظرفیت های علمی و پژوهشی کشور به کسب اطمینان از حفظ و ارتقا این جایگاه و تداوم رشد و پیشرفت این منطقه در مسیر توسعه پایدار، یکپارچگی و دانایی محور کمک کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۲۳۵۴ بازدید