سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

لزوم مشارکت جدی وزارت نفت در بورس انرژی

قائم مقام معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازرگانی و مدیرکل اقتصادی جذب سرمایه گذاری گفت: وزارت نفت باید با حضور فعالانه در بورس انرژی، نقشی تعیین‌کننده در هدایت سیاست‌های خود در این بورس داشته باشد.

به گزارش خبرنگار شانا، مسعود هاشمیان در نخستین نشست هم اندیشی کارگزاران بورس با صنعت نفت گفت: پیشنهاد ما مشارکت فعال وزارت نفت در چند حوزه از جمله مشارکت در هیئت مدیره بورس انرژی و مشارکت در شورای عالی بورس است.

وی افزود: اگر بتوان کشورها و شرکت های منطقه ای را وارد این بورس کرد، دیگر نیازی به عرضه کل نفت خام ایران نیست و از طریق سوآپ می توان حجم معاملات بورس را به شدت افزایش داد.

قائم مقام معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی و مدیرکل اقتصادی و سرمایه گذاری وزارت نفت تصریح کرد: تعریف ابزارهای مناسب برای عرضه فرآورده های نفتی و نفت خام در بازار کنونی بورس، موجب توسعه بازار نقدینگی داخل خواهد شد و علاوه بر افزایش منافع ملی، سهم تولید کشور در بازار جهانی را نیز افزایش خواهد داد.

مسعود هاشمیان با اشاره به این که مهم ترین دلیل برای میسر نبودن عرضه فرآورده های نفت، گاز، پتروشیمی و نفت خام در بورس، آماده نبودن زیرساخت های موردنیاز این کار است، گفت: بخشی از این زیرساخت ها را باید سازمان بورس طراحی کند و بخشی دیگر نیز از سوی بخش های عرضه کننده فرآورده های نفت، گاز، پتروشیمی و نفت خام انجام خواهد شد.

نخستین نشست هم اندیشی کارگزاران بورس با صنعت نفت با حضور مسعود هاشمیان، قائم مقام معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی، با مشارکت فعال کارگزاران بورس کالا در ساختمان مرکزی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برگزار شد.

به گزارش شانا، بورس انرژی قرار است بیشتر روی پذیرش آن دسته کالاها و محصولات حوزه انرژی فعال باشد که تاکنون در بورس کالا امکان حضور نداشته‌است؛ با راه‌اندازی این بازار، امکان خرید و فروش انرژی، تأمین مالی طرح های صنعت نفت، کشف قیمت روزانه انرژی، شفافیت معاملاتی، آسان سازی تبادل انرژی و کاهش هزینه‌های معاملاتی در بخش مبادلات انرژی فراهم خواهد شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۴۴۳۶۰ بازدید