سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

خودزنی اتحادیه اروپا با تحریم نفت ایران

درحالی اتحادیه اروپا با هدف هرچه بیشتر تحت فشار قرار دادن ایران، تصمیم به تحریم نفت ایران گرفت که با گذشت کمتر از یکماه از این تصمیم، شواهد گویای واقعیتی دیگر است و به‌نظر می‌رسد کسب و کار و زندگی مردم اروپا، نخستین و اصلی‌ترین قربانیان این تصمیم بوده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت (MOP)، اعضای اتحادیه اروپا یکماه پیش در اقدامی خصمانه به طور رسمی با تحریم صادرات نفت ایران موافقت کردند و مقرر شد تا از ابتدای ژوئیه ۲۰۱۲ میلادی (تیر ماه ۹۱) کشورهای عضو این اتحادیه واردات نفت‌خام از ایران را متوقف کنند .

اگرچه تصمیم کارشناسی نشده آنها به‌دنبال افزایش فشارهای بین‌المللی بر ایران بود تا بتوانند از این راه سران جمهوری اسلامی ایران را پای میز مذاکره تحت فشار قرار دهند ولی نگاهی به وضعیت بازار جهانی نفت‌خام و اقتصاد کشورهای اروپایی در یک ماه گذشته گویای آنست که این تحریم بیش از ایران، دامن اعضای اتحادیه اروپا را گرفته و بیشترین آسیب به زندگی مردم اروپا و تجارت کشورهای عضو این اتحادیه وارده شده است.

پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی بیانگر آنست که اگرچه درحال حاضر قیمت نفت‌خام برنت دریای شمال در حدود ۱۲۱ دلار و قیمت نفت  WTI آمریکا به بیش از ۱۰۴ دلار افزایش یافته ولی قطعا در روزهای پیش‌رو به رکورد ۱۴۷ دلار در هربشکه سال ۲۰۰۸ میلادی خواهد رسید.

این در حالی است که ارزش ارزهایی مانند دلار، یورو و پوند به نسبت ین و یوآن رو به کاهش گذاشته که به طور طبیعی مصرف‌کنندگان اروپایی بیشترین آسیب را در نتیجه این نوسان ارزشی ارزها خواهند دید.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۳۳۲۹۶ بازدید