سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

واحد بوتن۱ پتروشیمی جم آماده بهره برداری شد

 واحد تولید بوتن۱ مجتمع پتروشیمی جم در عسلویه آماده بهره برداری رسمی شد.

مدیرعامل پتروشیمی جم در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: با وجود تحریم های غیر قانونی علیه کشور، یکی از بزرگ ترین و مجهزترین واحدهای تولید بوتن۱ جهان با سرمایه گذاری ۸۵ میلیون یورو و به کوشش شرکت جم صنعتکاران در عسلویه احداث شده و آماده بهره برداری کامل است.

مهندس مصطفی مرتضوی افزود: این واحد تولیدی ظرفیت تولید ۱۱۵ هزار تن بوتن۱ در سال را دارد و اکنون این محصول در پتروشیمی های بندر امام، اراک و تبریز به مقدار کم در حال تولید است و سالانه حدود ۳۰ هزار تن در این پتروشیمی ها تولید می شود.

وی ادامه داد: با ساخت این واحد در پتروشیمی جم، کل نیاز کشور تامین خواهد شد، همچنین نیاز به بوتن۱ به عنوان یکی از خوراک های اصلی واحد پلی اتیلن سبک در کشور، برطرف خواهد شد.

مدیرعامل پتروشیمی جم تصریح کرد: علاوه بر تامین نیازهای داخلی، بخشی از این محصول نیز به خارج از کشور صادر خواهد شد و ایران در زمره صادرکنندگان این محصول قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: رایزنی ها برای صادرات آغاز شده و تاکنون مذاکره های خوبی با خریداران انجام شده است.

مرتضوی گفت: این واحد پتروشیمی از جمله پروژه هایی بوده که برای اولین بار در صنعت نفت ایران بدون تأخیر و در زمان مقرر یعنی ۲۸ ماه آماده بهره برداری شد.

مدیرعامل پتروشیمی جم با بیان این که بیش از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر روز برای ساخت این واحد کار شده است، اظهار کرد: این میزان کار بدون هیچ گونه حادثه ای به انجام رسید.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر مجتمع پتروشیمی جم با ظرفیت تولید یک میلیون و ۳۲۰ هزار تن اتیلن بزرگترین واحد الفین جهان است است، افزود: همچنین در این مجمتمع پتروشیمی یک واحد پلی اتیلن سبک خطی با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰ هزار تن محصول، واحد پلی پروپیلن با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن، واحد اتیلن گلایکول با ظرفیت ۴۴۳ هزار تن و واحد پلی اتیلن سنگین خطی با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در مدار بهره برداری قرار دارد.

شرکت پتروشیمی جم مجری طرح الفین دهم به عنوان بزرگترین مجتمع تولید اتیلن جهان است. محصولات این مجتمع شامل اتیلن ،پروپیلن، پلی اتیلن سنگین / سبک خطی، پلی اتیلن سنگین، پلی پروپیلن، اتیلن گلایکول ها، آلفا الفین ها، بنزین پیرولیز خام، نفت کوره، بوتادین (۱و ۳) و بنزین است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ اسفند ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۵۴۳۹۶ بازدید