سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

تحقق اهداف برنامه پنجم صنعت نفت در گرو مشارکت مردمی است

دعوت قلعه بانی از بخش خصوصی برای تدوین سازوکار قراردادهای مشارکتی صنعت نفت/ تحقق اهداف برنامه پنجم صنعت نفت در گرو مشارکت مردمی است

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران می گوید: برای افزایش حضور بخش خصوصی در توسعه صنعت نفت، باید سازوکارهای قانونی جدیدی تدوین شود که لازمه این امر مشارکت بخش خصوصی در جمع آوری و استخراج قوانین مشارکتی است.

احمد قلعه بانی؛ مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران گفت: تمامی عوامل شرکت ملی نفت ایران در جهت حمایت از بخش خصوصی و افزایش مشارکت پیمانکاران در طرح های حوزه بالادستی صنایع نفت و گاز بسیج شده اند و آماده دریافت نظرات و راهکارهای بخش خصوصی در جهت رفع موانع قانونی و تسهیل قراردادهای مشارکتی هستیم.

وی ادامه داد: با جمع آوری نظرات و راهکارهای بخش خصوصی و تعمیم آن در چارچوب اصولی و قانونمند، نسبت به شناسایی و ارزیابی نقاط ضعف قراردادهای مشارکتی اقدام کرده و تلاش می کنیم تا موانع تحت حیطه شرکت ملی نفت ایران را رفع کنیم.

وی ادامه داد: در بخش کلان نیز با ارتباط با مجلس و دولت نسبت به تغییر تنگناهای قراردادی و قوانین دست و پا گیر احتمالی اقدام می کنیم.

معاون وزیر نفت رمز موفقیت صنعت نفت را در تهیه چک لیستی از توانمندی های پیمانکاران و بخش خصوصی در حوزه بالادستی صنعت نفت عنوان کرد و گفت: در قراردادهای EPC سرمایه گذاران بیشتر سرمایه بردار بوده اند و در همین راستا باید تلاش شود تا تفکر و فرهنگ برنده- برنده در قراردادهای مشارکتی نفت حاکم شود .

وی تاکید کرد: برای شرکت های Developer باید با لحاظ نقش موثر نیروی انسانی، ساختار توسعه ای، بازرگانی، عملیاتی و تولیدی جداگانه ای تدوین و فرم های ارزیابی پیمانکاران در قالب چک لیست های جداگانه ای تهیه شود.

فروش اوراق مشارکت، برگ برنده شرکت نفت در تامین اعتبار

قلعه بانی در ادامه با اشاره به لزوم سرمایه گذاری سالانه ۳۶ میلیارد دلاری در بخش بالادستی صنعت نفت گفت: فروش اوراق مشارکت به عنوان راهکار موثری در جهت جلب مشارکت مردمی و بهره مندی از سرمایه های سرگردان در توسعه صنعت نفت محسوب می شود.

وی افزود: توسعه برخی از میادین نفتی کشور می تواند تا ۲۰۰ درصد ارزش افزوده ایجاد کند و بر همین اساس می توان با ارائه بخشی از سود توسعه میادین به مردم، باعث افزایش مشارکت مردمی در طرح های بالادستی صنعت نفت شد.

وی تاکید کرد: اگر مشارکت مردمی در بخش بالادستی نباشد، نمی توانیم به اهداف تولیدی تعریف شده در برنامه پنجم توسعه دست یابیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۰ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۱۱۴۴۶ بازدید