سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

سهم ۶۰ درصدی شرکت ملی نفت ایران از تامین اعتبار پروژه های عام المنفعه

مجری طرح کمک به عمران مناطق نفتخیز گفت: از ۳۷۲۳ پروژه عمرانی و عام المنفعه تعریف شده در ۳۱ استان کشور، ۲۶۵۲ پروژه نهایی شده و به مرحله بهره برداری رسیده است.

حسین شهاب الدین؛ مجری طرح کمک به عمران مناطق نفتخیز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تعهد وزارت نفت در اجرای ۳۷۲۳ پروژه عام المنفعه در سطح ۶۷۹ شهر گفت: مجموع اعتبارات در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح ها در حدود ۱۰۲۹ میلیارد تومان بوده است که تاکنون ۶۵۲ میلیارد تومان از این رقم در قالب اجرای ۲۶۵۲ پروژه جذب شده است.

وی افزود: پرداخت این اعتبارات از سوی وزارت نفت صورت گرفته است؛ با این وجود در برخی از پروژه ها که به صورت مشارکتی با ارگان ها و دستگاه های بهره بردار اجرایی می شود، بخشی از اعتبارات نیز از بودجه واحدهای بهره بردار پرداخت می شود.

شهاب الدین سهم شرکت ملی نفت ایران در پرداخت اعتبارات پروژه های مربوط به طرح کمک به عمران مناطق نفتخیز را در حدود ۶۰ درصد اعلام کرد و گفت: مابقی پرداخت ها به ترتیب از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، شرکت ملی گاز ایران و بخش محدودی از آن توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران پرداخت می شود.

مجری طرح کمک به عمران مناطق نفتخیز در ادامه از تکمیل ۶۷۸ پروژه تا بهمن ماه سال جاری خبر داده و اظهار داشت: این تعداد پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۴۵ میلیارد تومان نهایی شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که با جذب ۹۰ میلیارد تومان از باقی مانده اعتبار مصوب شورای معاونین وزارت نفت برای سال ۹۰، تعداد پروژه های نهایی شده تا پایان سال به ۹۷۴ پروژه افزایش یابد.

شهاب الدین ادامه داد: پروژه های مورد تعهد وزارت نفت تا پایان سال ۹۰ در ۴ حوزه ورزشی، دانشگاهی و علمی، بهداشت و درمان و کمک به کمیته امداد و در قالب ساخت مسکن برای محرومان و مددجویان سازمان بهزیستی اجرا و به بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه پروژه های تعریف شده در طرح کمک به عمران مناطق نفتخیز در سه بخش خلاصه می شود، گفت: بخش اول مربوط به سفرهای مقام معظم رهبری به ۶ استان است که در این زمینه ۴۰۸ پروژه تعریف و تا امروز ۳۵۴ پروژه نهایی شده است.

وی تاکید کرد: کل اعتبار در نظر گرفته شده در این بخش بالغ بر ۱۴۵ میلیارد تومان بوده است که ۷۸ میلیارد تومان از آن پرداخت شده است.

شهاب الدین ادامه داد: بخش دوم پروژه ها مربوط به سفرهای دور اول تا سوم هیات دولت به ۳۱ استان کشور است که در همین راستا ۲۷۶۵ پروژه تعریف شده و تا امروز ۱۹۱۰ پروژه به مرحله بهره برداری رسیده است.

وی افزود: اعتبارات در نظر گرفته شده برای اجرای این تعداد پروژه بالغ بر ۷۴۴ میلیارد تومان بوده که تاکنون ۴۹۷ میلیاردتومان از آن پرداخت شده است.

شهاب الدین دسته سوم پروژه های عام المنفعه را مربوط به پروژه های تعریف شده در مناطق نفتخیز دانست و گفت: اجرای این پروژه ها از دیرباز در دستور کار مجموعه صنعت نفت کشور بوده است و در ۱۰ استان نفتخیز کشور اجرایی می شود.

وی خاطرنشان کرد: تعداد این پروژه ها بالغ بر ۵۵۰ پروژه است که از این تعداد تاکنون ۳۸۴ پروژه با اعتباری نزدیک به ۷۶٫۴۶۲ میلیارد تومان نهایی شده است.

وی ادامه داد: برای اجرای این تعداد پروژه در مجموع ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۰۵۳۳۲ بازدید