سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

دستاوردهای شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در بومی سازی تجهیزات صنعت نفت

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از بومی سازی ۹۰ درصد کالای های مورد نیاز تاسیسات نفتی خبر داد و گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و توان متخصصان داخلی، ۱۰ درصد باقیمانده هم به زودی بومی‌سازی خواهد شد.

هرمز قلاوند؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به دستاوردهای مناطق نفتخیز در بومی سازی تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت اشاره کرد و گفت: ساخت کامل نخستین توربین گازی، دستگاه لوله مغزی سیار و دستگاه فرآورش سیار نفت از جمله این موارد است.

وی توضیح داد: این توربین گازی بومی شده به دست متخصصان داخلی که در به حرکت در آوردن کمپرسورهای گازی، پمپ های نفت و همچنین تولید برق در صنایع نفت و گاز کاربرد دارد، چهار هزار و ۵۰۰ اسب بخار توان داشته و از ۱۱ مرحله کمپرسور هوا ناحیه سرد و سه مرحله کمپرسور ناحیه داغ برخوردار است.

وی با بیان اینکه این توربین گازی داخلی مشابه نمونه آمریکایی توربین های سولارسنتار است که قدرت آنها از سه هزار و ۸۰۰ اسب بخار به چهار هزار و ۵۰۰ افزایش یافته است افزود: این توربین به همت متخصصان و کارشناسان یک شرکت سازنده داخلی با همکاری کارشناسان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ساخته شده و مراحل تست های آزمایشگاهی را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

قلاوند توضیح داد: خودکفایی در زمینه ساخت توربین های گازی در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از حدود ۱۰ سال پیش کلید خورده و از مراحل قطعه سازی به مرحله ساخت کامل توربین رسیده است.

کارکنان پیراحفاری موفق به ساختن دستگاه لوله مغزی سیار شدند

قلاوند ساخت دستگاه لوله مغزی سیار ۱۰۸ الف به همت کارکنان متخصص شرکت پیراحفاری ایران که توانایی ترمیم چاه ها از طریق نصب مجرابند سیمانی، رفع مانع، تزریق‌پذیری و اسیدکاری، نمودارگیری، مشبک کاری، پمپاژ نیتروژن و مانده‌یابی را دارد، از دیگر دستاورهای شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در زمینه ساخت داخل برشمرد.

وی یادآور شد: طراحی، ساخت اجزا و مونتاژ این دستگاه از خرداد سال ۱۳۸۹ آغاز شده و در دی امسال پس از آزمایش میدانی روی چاه شماره ۲۷۳ اهواز در مدار عملیاتی قرار گرفت.

دستگاه های لوله مغزی سیار در بسیاری از فرآیندهای حفاری پیشرفته و تعمیراتی چاه ها به خوبی جایگزین دکل های حفاری و تعمیراتی می شود و امکان تعمیر چاه‌های نفت و گاز را تا عمق ۶ هزار متری در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بدون نیاز به کشتن چاه، صرف هزینه‌های هنگفت، توقف تولید و آسیب‌های بعدی به مخزن فراهم می‌آورد.

ساخت دو دستگاه فرآورش سیار نفت توسط شرکت های متخصص داخلی

قلاوند اظهار کرد: تاکنون تقاضای ساخت ۶ دستگاه فرآورش سیار نفت  (Mobile Oil Treating)به سازندگان داخلی داده شده است که از این میان، ۲ دستگاه تحویل شده و در اختیار شرکت بهره برداری نفت و گاز مارون و کارون قرار گرفته است.

وی ادامه داد: این دستگاه فرآورش که به دست متخصصان داخلی با هزینه ۲۳ میلیارد ریال ساخته شده، شامل یک واحد فرآورش، یک واحد نمکزدایی، واحد مولد برق و واحد اتاق کنترل و سرویس های راه انداز است که بر روی چهار دستگاه تریلر جابجا می‌شود.

بر اساس این گزارش، تا پیش از این برای تمیز سازی چاه‌ها بعد از عملیات حفاری، تعمیر و یا ترمیم، بخشی از نفت چاه در گودال سوخت سوزانده می شد که علاوه بر زیان های اقتصادی آلودگی محیط زیست را به دنبال داشت. این در حالی است که با به کارگیری هر دستگاه فرآورش سیار نفت خام، از سوزانده شدن سالانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه نفت جلوگیری می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۱۴۴۸۰ بازدید