سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

خوراک پتروشیمی ها سال آینده افزایش می یابد

تامین خوراک برخی واحدهای پتروشیمی از سال آینده و با به مدار آمدن گاز فازهای جدید پارس جنوبی به تدریج افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: خوراک گاز طبیعی مورد نیاز واحدهای پتروشیمی از سال آینده با بهره برداری از فاز ۱۲ پارس جنوبی و نیز وارد مدار شدن گاز تولیدی فازهای ۱۵ و ۱۶، ۱۷ و ۱۸ به تدریج تامین خواهد شد.

عبدالحسین بیات افزود: اکنون برخی از مجتمع های پتروشیمی با کمبود خوراک رو به رو هستند که با برنامه ریزی های وزارت نفت، از سال ۱۳۹۱ خوراک مورد نیاز این مجتمع ها تامین و فرآورده های پتروشیمی با ظرفیت بیشتر تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: با بهینه سازی، احداث و تکمیل واحدهای جدید، نقش صنعت پتروشیمی در صادرات غیرنفتی افزایش خواهد یافت و پیش بینی می شود تا پایان امسال این سهم از ۴۴ درصد به ۴۶ درصد برسد.

به گزارش شانا، شرکت ملی صنایع پتروشیمی با سهم ۴۴ درصدی در صادرات غیرنفتی کشور، نقش قابل توجهی در رشد اقتصادی کشور ایفا می کند.

این افزایش در دولت های نهم و دهم شتابی چشمگیر داشته؛ به طوری که سهم صادرات پتروشیمی در صادرات غیرنفتی از ۲۲٫۲ درصد در سال ۱۳۸۴ به ۴۳٫۹ درصد در سال ۱۳۸۹ افزایش یافته است.

سهم صادرات پتروشیمی در صادرات غیرنفتی در سال های ۱۳۸۵، ۱۳۸۶، ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ به ترتیب معادل ۲۵٫۴ درصد، ۳۹٫۶ درصد، ۴۲٫۸ درصد و ۴۳٫۵ درصد بوده است.

همچنین بررسی آمار سهم صنعت پتروشیمی از صادرات بخش صنعت نشان می دهد سهم این صنعت از ۲۹٫۵ درصد در سال ۱۳۸۴ به ۵۴٫۹ درصد در سال ۱۳۸۹ رسیده است.

سهم صادرات پتروشیمی در صادرات بخش صنعت در سال های ۱۳۸۵، ۱۳۸۶، ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ به ترتیب معادل ۳۳٫۴ درصد، ۵۱٫۵ درصد، ۵۲٫۴ درصد، ۵۳٫۸ درصد بوده است.‌

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ بهمن ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۱۲۴۱۲ بازدید